Patent trollerinin hedefinde yine Apple var


Son dönemlerde Apple, Samsung ve HP gibi dev teknoloji şirketleri patent trolleri ile büyük bir mücadele veriyor. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz hafta Amerikan Kongresi’nin bir alt komisyonu, patent trollerini hedef alan yasa tasarısını onaylamıştı. Bu yasa tasarısına üst düzey önem veren ve patent trollerinin açtığı davalara en fazla hedef olan şirket konumunda bulunan Apple’a karşı yine benzer bir patent davası açıldı.

Vantage Point Technology tarafından açılan davada Apple’ın, 1995 yılında alınmış bir patent hakkını ihlal ettiği ileri sürüldü. Vantage Point, Apple’ın tüm tablet ve telefonlarında kullandığı ARM tabanlı işlemcilerinde patent hakkına konu olan teknolojiyi lisanssız kullandığını iddia ediyor. Daha önce Intergraph Corporation’a ait olan bu patentin kayıtlarında ise açıklaması şu şekilde geçiyor: “Birden çok veri akış kanalında veri işleme sırasında sanal adreslerin tercümesi için metot ve uygulamalar.

2012 yılında sadece Apple’a karşı 44 patent davası açılmıştı. Dev teknoloji şirketlerinin çoğuna karşı her yıl çok sayıda patent davası açılıyor. Ve açılan patent davaları bu şirketlere yılda yaklaşık 30 milyar dolara mal oluyor.

» Haber Kaynağı: CHIP Online (Türkçe)

 

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest