• Ana Sayfa
  • Haber
  • Google’dan en fazla içerik kaldırma talebinde bulunan ülke Türkiye

Google’dan en fazla içerik kaldırma talebinde bulunan ülke Türkiye


Google, sunduğu hizmetlerden bilgilerin kaldırılması doğrultusunda, telif hakkı sahiplerinden ve resmi makamlardan aldığı talepleri ‘Şeffaflık Raporunda’ ifşa ediyor. Google’ın son yayımladığı ‘Şeffaflık Raporu‘ hükümetlerin Google’dan bilgi taleplerinin -ilk yayınlandığı 2010 yılından bu yana sürekli olarak- arttığını ve de 2013’ün ilk yarısında, Türkiye’nin Google’dan en fazla içerik kaldırma talebinde bulunan ülke olduğunu ortaya koydu. Raporda ayrıca, 2013’ün ilk yarısında dünya çapında toplam 24 bin 737 adet veri için devletlerden 3 bin 846 içerik kaldırma talebi geldiği ifadelerine yer verildi.

seffaflik_raporu

Google raporda, Türk resmi makamlarından aldığı taleplerle ilgili olarak “Atatürk’e karşı suçlarla ilgili 5816 numaralı yasayı ihlal ettikleri iddiasıyla içerikleri kaldırmamız için Türkiye’deki Bilgi ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon Teknolojileri Başkanlığı‘ndan talepler alıyoruz.” ifadelerine yer verirken; Ocak-Haziran 2013 raporlama döneminde, YouTube videolarını YouTube’un Topluluk Kuralları‘na göre mi yoksa yerel yasalara göre mi kaldırdığıyla ilgili ayrıntılar sunmaya başladığını da raporda belirtti. YouTube içerikleriyle ilgili Türkiye’nin talepleri ve bu taleplere karşı Google’ın değerlendirmesi de şu şekilde oldu:

 youtube_talepleri

Google’a içerik kaldırma talebiyle başvuran ülkeler arasında Türkiye zirvede

2013′ün ilk yarısında Türk mahkemeleri ve resmi makamları tarafından 12 binin üzerinde içerik için Google’a 1673 kaldırma talebi gönderildi. Google’dan yapılan açıklamada gelen bu taleplerin ardından 200 civarında içeriğin arama sonuçlarından, Google+’tan, Blogger’dan ve YouTube’dan kaldırıldığı belirtildi. Ocak-Haziran 2013 raporlama döneminde Google’ın Türk mahkemeleri ve resmi makamlarından aldığı bazı talepler ve bu taleplerle ilgili değerlendirmeleri şu şekilde:

– Bir politikacı ve seks skandalları hakkında bilgilere bağlantı veren tüm arama sonuçlarının kaldırılmasına yönelik bir mahkeme emri aldık. Söz konusu arama sonuçlarını kaldırmadık.

– Bir devlet kurumundan, Kürt partisi ve Kürt eylemcileri hakkında bilgi içeren bir blog’un yanı sıra Kürdistan haritasını gösteren bir Google+ profil resminin kaldırılmasına yönelik iki talep aldık. Söz konusu blog’u veya profil resmini kaldırmadık.

– Bir devlet savcısının işlerinin kalitesini eleştirerek iftirada bulunduğu iddia edilen bir blog’un kaldırılmasına yönelik olarak üçüncü bir tarafa yönlendirilen bir mahkeme emri aldık. Söz konusu blog’u kaldırmadık.

– Pek çok devlet görevlisinin özel e-postaları, telefon numaraları, banka hesabı bilgileri ve resmi kimlik numaralarını içeren çok sayıda blog yayınının kaldırılmasına yönelik olarak üçüncü taraflara yönlendirilen üç mahkeme emri aldık. Ürün politikalarımızı ihlal ettikleri için blog yayınlarının büyük çoğunluğunu kaldırdık.

– Devlet kurumlarından, 5651 numaralı yasayı ihlal ettiği iddia edilen Blogger, Google+ ve Web Araması’na ilişkin toplam 1345 öğenin kaldırılmasına yönelik 1126 talep aldık. Ürün politikalarımızı ihlal eden 188 öğeyi kaldırdık.

– Devlet kurumlarından, Atatürk’e yönelik eleştiriler içeren toplam 17 YouTube videosunu ve 109 blog yayınını kaldırmaya yönelik 37 talep aldık. Topluluk Kurallarımızı ihlal eden 10 videoyu kaldırdık.

– Aldığımız içerik kaldırma taleplerinin sayısı, bir önceki raporlama dönemine göre %966 oranında artmıştır.

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest