• Ana Sayfa
  • Haber
  • Teknoloji devleri, Obama’ya gönderdikleri mektupta NSA reformu istedi

Teknoloji devleri, Obama’ya gönderdikleri mektupta NSA reformu istedi


Teknoloji endüstrisinin devleri Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın yürüttüğü toplu gözetim programlarına karşı bir reform kampanyası başlattı. Google, Facebook, Twitter, Yahoo, Microsoft, Apple, LinkedIn ve AOL’dan oluşan grup, kurdukları internet sitesinde reform isteklerini belirterek ayrıca 5 esas ilke ortaya koyuyor. Bu ilkeler şu şekilde:

1.  Kullanıcı Bilgilerini Toplamada Devletlerin Otoritesinin Sınırlandırılması
2.  Kusur ve Hesap Verme Zorunluluğu
3. Devletlerin İstemlerinde Transparanlık
4. Bilgilerin Özgür Akışına Saygı
5. Devletler Arasındaki Anlaşmazlıkların Önlenmesi

Bu ilkelerle beraber sitede Başkan Barack Obama’ya yazılan mektuba da yer veriliyor:

“Sayın Bay Başkan ve Kongre Üyeleri,

Devletlerin halklarını koruma görevlerini anlıyoruz. Ancak bu yaz ortaya çıkanlar, devletlerin toplu gözetim programlarında acil bir şekilde reformlar gerçekleştirilmesi gerektiğini gösterdi. Birçok ülkede (devlet ve birey hakları arasındaki) denge, Anayasamızda temin edilen bireysel haklardan uzaklaştı ve fazlasıyla devlet tarafına yaklaştı. Bu ise hepimizin üstün tuttuğu özgürlükleri sarsmakta. Artık değişim zamanı.

Bize düştüğü kadarıyla, kullanıcı verilerini güvenli tutmaya yoğunlaşıyoruz – ağlarımıza gözetim amacıyla izinsiz erişimleri engellemek için en son teknolojiye sahip şifreleme yöntemlerini kullanarak ve devletlerin (kullanıcı verilerine dair) isteklerini, hukuki ve makul bir kapsamda olduğunu temin etmek için reddederek.

Biz, Amerika’nın başı çekmesini ve toplu gözetim programlarının hukuk tarafından sınırlandırılmış, risklerle orantılı, transparan ve bağımsız denetime tabi olmasını sağlamak için reformlar yapmasını istiyoruz. Desteklediğimiz ilkelerin tamamını görmek için ReformGovernmentSurveillance.com (adresini) ziyaret ediniz.

Saygılarımızla.

AOL, Apple, Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Twitter, Yahoo”[1]

[1] Orijinal metinden çeviri, Statjus editörleri tarafından yapılmıştır. Kaynak göstermek şartıyla kullanılabilir. Lisans şartlarımız hakkında detaylı bilgi için Telif Hakları Bildirisi sayfamızı ziyaret ediniz.

Görsel: Flickr/Kate Donkin

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest