• Ana Sayfa
  • Haber
  • Başbakan Erdoğan’dan, Today’s Zaman yazarı Zeynalov hakkında suç duyurusu

Başbakan Erdoğan’dan, Today’s Zaman yazarı Zeynalov hakkında suç duyurusu


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Twitter’da “hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” yaptığı iddiasıyla Today’s Zaman yazarı Mahir Zeynalov hakkında suç duyurusunda bulundu. Erdoğan’ın avukatlarının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusu dilekçesinde “Zeynalov sosyal ve siyasal hiçbir anlam ve içeriği bulunmayan şikayet konusu yalan, provokatif paylaşımlarıyla müvekkilin onur, şeref ve saygınlığını rencide etmiş, eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aşarak hakaret suçunu işlemiştir” ifadelerine yer verildi. Zeynalov hakkında kamu davası açılması talep edilen dilekçede ayrıca şunlar kaydedildi:

“Şüphelinin bu eylemleriyle Anayasa ve uluslararası sözleşmelerce güvence altına alınan kişinin maddi ve manevi değerinden oluşan toplum nezdinde ki şeref ve haysiyetiyle itibarını korumaya yönelik TCK’nın 125. maddesinde hükmü bulunan ‘hakaret’ ve TCK 216. maddesinde hükmü bulunan ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçlarını işlemiş olmakla suç sübut bulmuştur. Olayda TCK 125/3-a ve 125/4 maddesi de göz önüne alınmalıdır. Zira hakaret suçu kamu görevlisi olan müvekkilime görevinden dolayı ve sosyal medya yoluyla işlenmiştir.”

» Haber Kaynağı: AA (Türkçe)

Görsel: Flickr/Jason Howie

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest