• Ana Sayfa
  • Haber
  • Cumhurbaşkanı Gül’e internet yasası için uluslararası örgütlerden veto çağrısı

Cumhurbaşkanı Gül’e internet yasası için uluslararası örgütlerden veto çağrısı


5651 Sayılı Kanun için öngörülen değişikliklerin Meclis Genel Kurulu’nda kabulünün ardından gelen tepkiler artmaya devam ediyor. Ulusal basında birçok akademisyen, pratisyen ve sivil toplum kuruluşu yasa değişikliğine ciddi tepkiler göstermiş ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den “demokrasinin yanında durması”nı isteyerek, değişiklikleri veto etmesi talebinde bulunmuştu.

Uluslararası kamuoyunda da ilgili değişiklik tepkilerine gelen tepkilerin ardından global çapta ciddi etkiye sahip İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) ve Gazetecileri Koruma Komitesi (The Committee to Protect Journalists) de Cumhurbaşkanı Gül’den yasayı veto etmesini istedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, “Türkiye: Gül, yeni internet kurallarını veto etmeli” başlığıyla yayınladığı bildiride “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin zaten kısıtlayıcı olan İnternet Yasası’nın yeni düzenlemelerle kuşatılmasını veto etmeli.” ifadelerine yer verdi.

Gazetecileri Koruma Komitesi de İnternet Birimi Koordinatörü Geoffrey King imzasıyla yayınladığı “Türk internet yasası basın özgürlüğünü krizini daha derinleştirebilir” makalesinde ilgili kanundaki değişiklikleri basın özgürlükleri perspektifinde ele alırken, “Türkiye Cumhurbaşkanı internet yasasını veto etmeli” başlığıyla yayınladığı bildiride de “Gazetecileri Koruma Komitesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, Çarşamba günü Türk Parlamentosundan geçen kanunu veto etmeye çağırıyor.” ifadelerine yer verdi.

Görsel: Flickr/Eric Constantineau

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest