Google’dan internet sansürüne karşı hamle


Teknoloji devi Google, New York’ta düzenlediği Google Fikirleri zirvesinde internet sansürüne karşı geliştirilen bir proje olan UProxy uygulamasını tanıttı. Chrome ve Firefox internet tarayıcılarıyla çalışacak olan UProxy ile internet kullanıcıları ABD ya da İngiltere gibi daha özgür internet yasalarına sahip ülkelerdeki arkadaşlarının internet sunucularına bağlanıp interneti sanki bu ülkelerdeymiş gibi kullanabilecek.

Uygulama sayesinde sansürlenen internet sayfalarına ulaşım mümkün hale gelecek iken ayrıca veri trafiğinin başka bir sunucu üzerinen yapılması sayesinde, kişinin internet üzerindeki faaliyetleri devlet tarafından izlenemeyecek.

» Haber Kaynağı: Hürriyet (Türkçe)

Görsel: Flickr/Yang and Yun’s Album

[styled_box title=”Editör Notu” class=”sb_gray”]

UProxy bu alandaki ilk çalışmalardan değil. Zira The Onion Router (TOR) isimli Firefox tabanlı da çalışabilen ücretsiz bir uygulama sayesinde dünya genelinde karmaşık ve rastgele bir sunucu ağına bağlanarak arkada iz bırakmaksızın, devlet sansürlerini aşmak mümkün. Ancak geçtiğimiz aylarda gündeme oturan SilkRoad davasında da görüldüğü üzere, TOR, internetin karanlık bölgesi olarak da anılıyor ve uyuşturucu ticareti, çocuk pornografisi gibi yasa dışı birçok aktiviteye aracı olabiliyor.

Google’ın UProxy ile elde etmek istediği, sansürü delmeyi ve arkada bırakılan izleri kaldırmayı sağlayacak vasıtayı masum bir çerçevede sunmak olarak değerlendiriliyor. Projedeki, bir arkadaşın internet sunucularına bağlanma sistemi de bu savı destekliyor.

[/styled_box]

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest