• Ana Sayfa
  • Haber
  • Hükümeti eleştiren yabancı asıllı gazeteci sınırdışı edildi

Hükümeti eleştiren yabancı asıllı gazeteci sınırdışı edildi


Görsel: Flickr/Eric Constantineau

5651 Sayılı Kanun’da gerçekleşmesi öngörülen değişikliklerin Meclis Genel Kurulu’ndan geçmesinin ardından gündemde en üst sıralara internet sansürü yükselirken, diğer yandan ifade özgürlüğü anlamında önemli bir gelişme haberi geldi.

Zaman Gazetesi’nin haberine göre Today’s Zaman muhabiri ve blog yazarı, Azerbaycan vatandaşı Mahir Zeynalov, attığı tweetler sebebiyle sınır dışı edildi. İddiaya göre gerekçe olarak, Zeynalov’un “Türk savcılar, polise El Kaide bağlantılı kişileri tutuklama emri verdi, Erdoğan’ın atadığı polis şefleri buna uymadı.” tweeti gösterilirken, İçişleri Bakanı adına Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ali Baştürk’ün imzasını taşıyan belgeyle, Zeynalov’un “devlet büyükleri aleyhine tweet attığı gerekçesiyle” sınır dışı edilmesi ve ülkeye giriş yasağı kapsamına alınmasına karar verildi.

» Haber Kaynağı: Zaman (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Bir Yorum

  • gökhan on 22 Ekim 2014, 00:38:38

    bu gazetecinin ikamet izninin bittiği ve mecburen Türkiyeyi terk etmek zorunda kaldığı ortaya çıkmıştır. lütfen haberin “doğrusunu” yazalım

    Bu Kişiye Cevap Verin: gökhan

Menü

Pin It on Pinterest