• Ana Sayfa
  • Haber
  • Suriye’nin internet için kullandığı sansür altyapısının detayları ortaya çıktı

Suriye’nin internet için kullandığı sansür altyapısının detayları ortaya çıktı


2011 Ekim ayında bir grup bilgisayar korsanı ve internet aktivisti Suriye yönetiminin uyguladığı internet sansürüne ilişkin 600 GB boyutundaki kayıtları yayınlamıştı. Geçtiğimiz günlerde Fransız Bilgisayar Bilimleri ve Otomasyon Araştırma Enstitüsü analisti Abdelberi Chaabane ve yardımcıları, bu kayıtlar üzerindeki analizlerini tamamladı.

Kayıtlar içerisinden rastgele seçilerek incelenen 32 milyon trafik verisinin (kayıtların yaklaşık %1’i) incelenmesi sonucu Suriye yönetiminin başlıca dört yöntemin tamamını kullanarak internet sensörünü uyguladığı bilgisine ulaşıldı. Bunlar URL tabanlı engelleme, kelime tabanlı engelleme, hedef IP adresi temelli engelleme ve özel kategori tabanlı engelleme yöntemleri.

» Haber Kaynağı: MIT Technology Review (İngilizce)

Görsel: Flickr/Eric Constantineau

[styled_box title=”Editör Notu” class=”sb_gray”]

Bahsi geçen yöntemler, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren 5651 Sayılı yasadaki değişiklikleri de anımsattı. Hatırlanacağı üzere yapılan değişikliklerle erişim engelleme yönteminin tanımı oldukça geniş bir şekilde yapılmış ve URL tabanlı ve hedef IP tabanlı erişim engelleme de kanun metninde yerini almıştı.[/styled_box]

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest