• Ana Sayfa
  • Haber
  • Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden internet yasasıyla ilgili açıklama

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden internet yasasıyla ilgili açıklama


Görsel: Flickr/Eric Constantineau

Dün ve bugün verdiğimiz haberlerde de belirttiğimiz üzere, internet kanunundaki değişikliklerin Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından kamuoyundan gelen tepkiler çığ gibi büyüyor. Birçok akademisyen, pratisyen ve sivil toplum kuruluşu, değişiklikleri “anti-demokratik”, “sansüre yatkın”, “özgürlükleri kısıtlayıcı” şeklinde nitelendirmişti.

Bugün itibariyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden de internet yasasıyla ilgili açıklama geldi. Açıklamaya “Cumhurbaşkanını internet yasasısını Meclis’e iade etmeye çağırıyoruz.” ifadeleriyle başlanırken “TBMM Genel Kurulu’ndan geçen “torba tasarı” içerisinde yer alan internet düzenlemeleri, başta ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü ile kişisel verilerin korunması hakkı olmak üzere birçok hakka müdahale niteliği taşımaktadır ve kesinlikle yürürlüğe girmemelidir.” denildi.

Ayrıca TGCC Hukuk Danışmanı Avukat Ersü Oktay Huduti tarafından ilgili kanun değişikliğiyle ilgili kaleme alınan bir rapor da yayınlandı. 29 sayfalık raporda kanunda gerçekleştirilmesi öngörülen değişiklikler ayrıntılı bir biçimde inceleniyor. Raporun tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest