Uyarı mesajları “sehven” gönderilmiş


5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun hakkındaki torba yasanın Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçmesinin ardından Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın (TİB) yetki ve görevleri tartışılmaya başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde de Vagus.tv’ye koruma tedbiri uygulanması gerekçesi ile erişim engellenmiş, T24 ve Sendika.org sitelerine de, yolsuzluk iddiasıyla ilgili CHP’nin soru önergesi haberi ve ikinci dalga yolsuzluk operasyonunda göz altına alınan isimlere yer verilen haber gibi içeriklerin kaldırılması için tebligat gönderilmişti.

Bu gelişmelerin ardından, BTK konu ile ilgili olarak bir yazılı açıklamada bulundu. BTK tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2014/55 ve 2014/66 sayılı kararları çerçevesinde, TİB tarafından yapılan bildirimlerde, sehven haber niteliği taşıyan içerikleri barındıran internet sitelerine de uyarı mesajı gönderilmiştir” ifadelerine yer verilirken, konuyla ilgili incelemenin yürütüldüğü kaydedildi.

» Haber Kaynağı: Hürriyet (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest