• Ana Sayfa
  • Haber
  • Yeni internet yasası değişiklikleri Meclis’ten geçti

Yeni internet yasası değişiklikleri Meclis’ten geçti


Hatırlanacağı üzere, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5651 Sayılı Kanunda öngörülen değişiklikleri onaylarken bazı sorunlu noktaların olduğuna katıldığını ve bunların kendisi değişiklikleri onayladıktan sonra düzeltileceğini belirtmişti. Bahsi geçen değişiklikler bugün Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Torba yasa teklifi, internet trafik bilgisinin tanımlanması ve bu bilgilerin ancak mahkeme kararıyla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) verilmesini öngörüyor. Ancak teklifte TİB Başkanlığı’nın, virüsler ve sanal saldırılar gibi siber güvenlik tehdidi gördüğü durumlarda mahkeme kararına ihtiyaç duymayacağı da yer alıyor.

Yasayla ayrıca, özel hayatın gizliliğinin ihlali durumunda TİB Başkanı’na verilen engelleme yetkisi kısmen sınırlandı. Teklif yasalaşırsa, engelleme kararının 24 saat içinde sulh ceza hakimi onayına sunulması yükümlülüğü getirilmiş olacak.

Değişiklikler her ne kadar doğru yönde atılmış adımlar olarak görünse de birçok bilişim hukuku uzmanı tarafından “yetersiz” olarak değerlendirilirken, bunların sadece “rötüş”, “makyaj” niteliğine kalacağı belirtildi.

» Haber Kaynağı: Hürriyet (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest