Yürürlüğe giren internet yasası dış basında


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dün akşam saatlerinde yasayı onaylaması ve yasanın bugün Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından internet yasasında öngörülen değişiklikler yürürlüğe girdi. Daha önce Meclis Genel Kurulu’ndan geçmesi üzerine dış basının dikkatini çekmeyi başaran değişiklikler, resmen yürürlüğe girmesiyle de dış basında gündem haline geldi.

Reuters, haberi “Gül, internet kontrolünü sıkılaştıran yasayı onayladı” manşetiyle duyururken, Wall Street Journal “Türkiye Cumhurbaşkanı İnternet Kullanımını Sınırlayan Yasayı Onayladı” başlığını tercih etti. Ayrıca Reporters Without Borders (Sınır Tanımayan Gazeteciler) de “Politik kriz derinleşirken sansür daha nereye kadar gidecek?” başlığıyla yayınladıkları makalede Cumhurbaşkanının onayladığı yasayı ve Türkiye’de basın özgürlüğü noktasında meydana gelen gelişmeleri endişeleriyle beraber dile getiriyor.

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest