• Ana Sayfa
  • Haber
  • BM, Twitter’a erişim engelini kaldırması için Türkiye’ye çağrıda bulundu

BM, Twitter’a erişim engelini kaldırması için Türkiye’ye çağrıda bulundu


Türkiye’nin Twitter’a erişimi engelleyerek uluslararası haklarla ilgili yükümlülüklerini ihlal etmiş olabileceğini bildiren Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye’nin Twitter’a erişim engelini kaldırması için çağrıda bulundu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, “20 Mart’ta Twitter’a erişimin yasaklanmasının, Türkiye’nin uluslararası insan hakları yükümlülükleriyle çelişmiş olabileceğini” belirterek, bu nedenle kaygılı olduklarını belirtti.

Colville, “İnsanların çevirim dışı olduklarında sahip oldukları hakların çevirim içi olduklarında da korunması gerekmektedir. Bu nedenle yetkililere yasağın kaldırılması için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Rupert Colville, Şubat ayında 5651 Sayılı Kanun’da öngörülen değişikliklerin TBMM’den geçmesinin ardından da konuya ilişkin kaygılarını dile getirdiklerini hatırlattı. Colville, bu tarz önlemlerin ifade özgürlüğüne ve özel hayatın gizliliğine ters düştüğünü belirtti.

» Haber Kaynağı: Hürriyet (Türkçe)

Görsel: Flickr/ser_is_snarkish

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest