• Ana Sayfa
  • Haber
  • BTK Başkanı Acarer: “En geç 19 Mayıs’ta nihai uygulama başlayacak.”

BTK Başkanı Acarer: “En geç 19 Mayıs’ta nihai uygulama başlayacak.”


5651 Sayılı Kanun’da gerçekleştirilen değişikliklerle TİB’e verilen yetkiler sebebiyle sansür tartışmasının merkezinde yer alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, HaberTürk’e verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

TİB Başkanının kendi inisiyatifiyle erişim engelleme kararları almasına yönelik eleştirilere değinen Acarer, “canının istediği her siteyi engelleyebilecek mi?” sorusuna şöyle cevap verdi: “Milyonda bir olacak bir şey. TİB Başkanının müdahalesi iki şarta bağlı, özel hayatın gizliliğinin ihlali ve gecikmesinde sakınca bulunan bir halin olması. Sakıncalı içeriklerin en fazla yüzde biri ya da ikisi özel hayatın gizliliğini ihlal eden resim ve videodur.”

Acarer erişim engelleme altyapısının ne zaman hazır olacağı konusunda şu ifadeleri kullandı: “Erişim Sağlayıcıları Birliği henüz kurulmadığı için engellemeler başlamadı. Yasal olarak tanınan süre 3 ay. Kanun 19 Şubat’ta çıktı. Tüzük yazılacak ve Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulacak. En geç 19 Mayıs’ta nihai uygulama başlayacak. Şu anda URL bazında yüzde yüz engelleme teknolojik olarak mümkün değil. Pek çok servis sağlayıcı bu teknolojiyi kurmamış.”

» Haber Kaynağı: HaberTürk (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest