• Ana Sayfa
  • Haber
  • “Bu tür platformların tamamen kapatılması mümkün değil”

“Bu tür platformların tamamen kapatılması mümkün değil”


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hollanda’ya hareketi öncesi basın toplantısı düzenledi. Gül’e yöneltilen “Twitter yasağının ardından siz de tweet attınız. Bu yasağı siz de delmiş olmadınız mı? Bir de sizin imzaladığınız yasa sonucu böyle bir şey yapılabildi gibi bir algı var, bu algıya katılıyor musunuz?” sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Gül Twitter’ın kapatılması hakkında açıklamalarda bulundu. Twitter’ın kapatılmasının kanunen mümkün olmadığını belirten Gül’ün açıklamalarından satır başları  şu şekilde:

“Herhangi bir şekilde internetin ve bu tip platformların tamamen kapatılması kanunen aslında mümkün değil.”

Bunları ve tekrar aynı şekilde geri dönme ihtimalini de düşüne, çünkü milyonlarca insanın beklentisi çok önem arz ediyordu, o yasayı imzaladım ama imzalarken de hükümetle yakın temas içerisinde konuştum ve 1 hafta içinde yasanın değiştirilmesini ve mahsurlu noktaların giderilmesi konusunda anlaştık ve nitekim bir hafta içerisinde de yasa değişti ve herhangi bir şekilde internetin ve bu tip platformların tamamen kapatılması kanunen aslında mümkün değil. Ancak oralardaki bir sayfada birisi suç işliyorsa sadece o sayfa kapatılabilir, mevzuatımız şu anda bu şekilde, bunun bilinmesini isterim ve bunu bilerek istismar edenlere de doğrusu fırsat vermemek gerekir.

“Twitter kapanmadı”

Twitter kapanmadı gördüğünüz gibi, kullananların sayısı ‘kapandı’ denildiği süreçte iki misli arttı. Bugünkü teknoloji bu şekilde. Hepimizin buna vakıf olmamız gerekir ve bunu bilmemiz gerekir. Zaman zaman bu tip büyük iletişim platformlarıyla problemler çıkabilir. Problemler çıkmadan büyük iletişim şirketleriyle çok sağlıklı diyaloglar ve iyi kanallar kurmak gerekiyor. Bunlar yapılırsa ortaya çıkan problemler daha kolay çözülebiliyor. Bazen tabii ki haklı, gerçekten talepler söz konusu oluyor. Bunların hemen yerinde giderilmesi için de işte bu kanallara ihtiyaç var. Bu noktada biraz eksikliğimizin olduğu da gözüktü.

“Bu tür platformların tamamen kapatılması mümkün değil.”

Bu tür platformların tamamen kapatılması mümkün değil. Danışmanlarım twitter’la iletişime geçti. Onlardan da en üst seviyede cevaplar karşılıklar geldi. Bunlar Türkiye gibi gelişmiş önemli bir ülke için hoş olmayan durumlar oluyor. Kısa süre içerisinde giderilecek. Sayın Bakanların hepsi seçim kampanyasında oldukları için Ankara dışındalar. Telefonla görüştüm. Onların burada bir temsilci olarak değil de bir avukat onların adına hareket edeceği bir kanal oluşmuş oldu. İfade özgürlüğü ile ilgili olmayan bazı haklı gerekçelerden bahsedildi. Bunlar twitter’ın merkezi tarafından anlayışla karşılanacaktır. Bu tip yasaklar en kısa sürede ortadan kalkacaktır.

» Haber Kaynağı: Hürriyet (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest