• Ana Sayfa
  • Haber
  • Cumhurbaşkanı yeni torba kanundaki internet yasası değişikliklerini onayladı

Cumhurbaşkanı yeni torba kanundaki internet yasası değişikliklerini onayladı


Hatırlanacağı üzere, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5651 Sayılı Kanunda öngörülen değişiklikleri onaylarken bazı sorunlu noktaların olduğuna katıldığını ve bunların kendisi değişiklikleri onayladıktan sonra düzeltileceğini belirtmişti. Bahsi geçen değişiklikler geçtiğimiz günlerde Meclis’ten geçmişti, dün itibariyle de Cumhurbaşkanı bu değişiklikleri onayladı.

Yeni değişikliklerde, internet trafik bilgisinin tanımlanması ve bu bilgilerin ancak mahkeme kararıyla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) verilmesini öngörülüyor. Ancak TİB Başkanlığı’nın, virüsler ve sanal saldırılar gibi siber güvenlik tehdidi gördüğü durumlarda mahkeme kararına ihtiyaç duymayacağı da değişikliklerde yer alıyor.

Yasayla ayrıca, özel hayatın gizliliğinin ihlali durumunda TİB Başkanı’na verilen engelleme yetkisi kısmen sınırlandırıldı. Artık engelleme kararı verildikten sonra Başkanlığın 24 saat içinde bu kararını sulh ceza hakimi onayına sunması yükümlülüğü getirildi.

» Haber Kaynağı: Hürriyet (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest