• Ana Sayfa
  • Haber
  • Güvenlik yazılımı şirketi, DNS ve VPN hakkında kullanıcıları uyardı

Güvenlik yazılımı şirketi, DNS ve VPN hakkında kullanıcıları uyardı


Güvenlik yazılımı şirketi Trend Micro, Twitter’a erişimin engellenmesinin ardından DNS ayarlarını değiştirerek yasaklı sitelere erişenlere ve VPN servisini kullananlara önemli uyarılarda bulundu.

Şirket, kullanıcıların son dönemde erişim engeli olan sitelere erişimde yoğun olarak başvurdukları alternatif yöntemleri kullanırken güvenilir kaynaklardan yararlanmalarını tavsiye etti.

Son dönemlerde, özellikle Twitter’a erişimin engellenmesinin ardından, internet kullanıcıları istedikleri sitelere herhangi bir kısıtlama olmadan erişebilmek için yoğun olarak tünel siteleri, DNS sunucusu değişimi ve VPN programı kullanmak gibi yollara başvuruyor. Trend Micro, erişimde bu tarz yöntemlerin kullanılmasının, bilgisayarlar için güvenlik noktasında bir tehdit oluşturabileceğine dikkat çekti. Güvenilir olmayan DNS’lerin kullanımının pishing adı verilen yemleme yöntemiyle kişisel bilgilerin sızmasına neden olabileceğini vurgulayan şirket, DNS ayarları değiştirme konusunda da kullanıcılara özellikle bilinen ve güvenilir DNS sağlayıcılarını tercih etmelerini öneriyor.

» Haber Kaynağı: Hürriyet (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest