• Ana Sayfa
  • Haber
  • İdare Mahkemesi, Twitter’a erişimin engeli hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi

İdare Mahkemesi, Twitter’a erişimin engeli hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi


Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) Twitter’a erişimi engellemesine Ankara 15. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme, Twitter’a erişimin engellenmesine karşı itirazları birleştirerek erişim engelinin kaldırılması gerektiği yönündeki kararı oy çokluğu ile aldı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Barolar Birliği, Ankara Barosu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, MHP’li Oktay Vural, Twitter’a erişim engelinin kalkması için idare mahkemesine başvurmuştu. Dava dilekçelerinde, mahkeme kararlarının Twitter’ın tümüne değil bazı linklere erişimin engellenmesine yönelik olduğu vurgusu yapılmıştı.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ”Ankara 15. İdare Mahkemesi oy çokluğuyla yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bizim başvurumuzun da karara bağlanması için birleştirme başvurusunda bulunduk. Şu anda muhalefet şerhi yazılıyor. Saat 14.00’de karar yazılacak. TİB’in bu karar doğrultusunda derhal hukuka aykırı olan bu yasağı kaldırmasını bekliyoruz” dedi.

Ankara 15. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı gereği, kanunda da belirtildiği üzere, TİB bu kararı kendisine resmen tebliğ edildiği an derhal yürürlüğe koymak, Twitter’a olan erişim engelini kaldırmak zorunda.

Ayrıca Anayasa Mahkemesi de Twitter yasağıyla ilgili başvuruları bugün görüşmek üzere gündemine aldı. Yüksek Mahkeme, kararını bugün açıklayacak.

» Haber Kaynağı: Hürriyet (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest