• Ana Sayfa
  • İnceleme
  • IP tabanlı engelleme nasıl aşılır? Twitter’a DNS değiştirmeden erişimin yolları

IP tabanlı engelleme nasıl aşılır? Twitter’a DNS değiştirmeden erişimin yolları


5651 Sayılı Kanunda gerçekleştirilen değişikliklerde servis sağlayıcılara alternatif yöntemleri de ihtimal dışı bırakacak bir erişim engelleme altyapısı kurma yükümlülüğü getirilmekteydi. Hatırlanacağı üzere IP tabanlı erişim engelleme yönteminin uygulanması kanunda bizzat geçmekte ve oldukça öncelikli görünmekteydi.

Twitter’a uygulanan erişim engelinin DNS değiştirme yöntemi ile aşılmasının ve Streisand Etkisi‘nin patlak vermesi üzerine dün sabah saatlerinde Google DNS engellenirken, yine dün akşam saatlerinde hiçbir DNS adresinden erişimin sağlanamadığı görüldü.

Şu anda da Twitter’a DNS ile erişilememesinin sebebi olarak IP tabanlı engelleme altyapısının kurulmuş olması en yüksek ihtimal gibi görünüyor. Sistem Güvenliği Uzmanı Huzeyfe Önal’ın da bu ihtimali desteklemiş olması, bu savı güçlendiriyor. Peki bu sansür altyapısını aşmanın bir yolu halen var mı?

Sansürün uygulanabileceği birçok konsept içerisinde bilişim, en imkansız halkalardan bir tanesidir. Zira bilişim sistemleri kompleks yapıları ve her yöntemin binlerce alternatifi ile donatılmış olması hasebiyle oldukça sansür karşıtıdır. Bu yazıda da farklı platformlarda IP tabanlı engellemeyi nasıl aşabileceğinizden, şu anki sansür altyapısında Twitter’a nasıl erişebileceğinizden bahsedeceğiz.

Kişisel Bilgisayarlar

Kişisel bilgisayarınızda sansürü aşmanın üç yolu var: doğrudan VPN, tarayıcı eklentileri veya gizli ağlar.

VPN tabirine hepimiz az çok aşinayız; sansür uygulanmayan bir ülkedeki bir sunucu üzerinden internet erişiminizi sağlayarak her türlü erişim engellemeyi aşmanızı mükün kılan bir sistem. Ancak kişisel bilgisayarlarda sağlıklı ve ücretsiz doğrudan VPN bulmak oldukça zor. Buna ek olarak diğer bahsedeceğimiz yöntemlerin kullanımı oldukça kolay. Bu sebeple bu incelemede diğer iki yönteme odaklanmayı uygun görüyoruz.

Yöntemlere geçmeden şunu belirtmek gerekiyor ki IP tabanlı engellemeyi aşmak için uzak sunuculardan faydalanacağımız için internet hızınızda gözle görülür düşüşler yaşayabilirsiniz. Ancak internet hızınızın ortalama bir seyirde oduğu varsayımında bulunursak, bu hız düşüşlerinin “zaman zaman” ile sınırlı kalacağını belirtebiliriz.

Google Chrome için ZenMate

Eğer internet tarayıcınız Google Chrome ise ZenMate oldukça sağlıklı çalışan ücretsiz bir tarayıcı VPN uygulaması. Chrome’a bir eklenti olarak kuruluyor ve tarayıcınızın sağ üst köşesinde kendine yer edinerek istediğiniz zaman aktifleştirebilmenizi sağlıyor.

ZenMate’i bu adresten Google Chrome tarayıcınıza kurabilirsiniz.

sansur_asma1
Eklentiyi ilk kurduğunuzda sizden bir e-posta adresi istemesi muhtemel, ikincil bir e-posta adresinizi vererek bu erkanı hızlı bir şekilde geçebilirsiniz. Resimde görüldüğü üzere sağ üst köşedeki yeşil kalkan işaretine tıkladıktan sonra aşağıdaki kırmızı işaretli alanı “On” durumuna getirerek ZenMate’i aktifleştirebilirsiniz. Resimdeki durumda www.statjus.com adresine Almanya üzerindeki bir sunucu üzerinden erişiyoruz ve bu sebeple herhangi bir erişim engeline takılmadan Twitter’a ulaşabiliyoruz. 

Mozilla Firefox için AnonymoX

Eğer Mozilla Firefox kullananlardansanız, AnonymoX fazlasıyla işinizi gören ve erişin engellerini ortadan kaldıran bir eklenti. ZenMate kadar basit ve estetik bir arayüze sahip olmasa da kullanımı yine oldukça kolay.

AnonymoX’i bu adresten Mozilla Firefox tarayıcınıza kurabilirsiniz.

sansur_asma2

Tek yapmanız gereken, resimdeki kırmızı işaretli “Active” kutusunu işaretlemek ve bu kısmın yeşil renge dönmesini beklemek. Bu andan itibaren internette anonim bir şekilde dolaşabilir, erişim engellerini kolaylıkla aşabilirsiniz. Zaman zaman görüntülediğiniz internet sayfasında AnonymoX tarafından eklenen reklamlara muhatap olabilirsiniz, ancak bu özgür internet erişimi için katlanabilecek nitelikte.

Tüm Engelleri Aşan Tarayıcı: TOR Browser

TOR internette anonimliği sağlamak için geliştirilmiş özel bir tarayıcı. Kullanıcının, hedefine ağdaki başka bir kullanıcı üzerinden erişmesi mantığıyla çalışan bu tarayıcı; özellikle gazeteciler, sivil toplum kuruluşları ve eylemci yapılanmalar tarafından sıklıkla kullanılıyor. Yüksek güvenlik ve anonimlik noktasında rakibi olmayan bir özgür yazılım olduğunu da belirtmekte fayda var.

TOR Browser’ı bu adresten indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Kurulumu oldukça basit olan programı kurduktan sonra ilk açtığınızda önünüze gelen ekranda “Connect” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

sansur_asma3

Programı her başlattığınızda tarayıcı sizi önce TOR ağına bağlar ve bu şekilde anonimliğinizi temin eder. Programı ilk defa çalıştırdığınızda ağa bağlanması uzun zaman alabilir ancak bu sadece ilk sefere mahsus bir durumdur, daha sonra bu süreç çok daha hızlı bir şekilde sürdürülür. Ağa bağlanma işlemi tamamlandıktan sonra tarayıcı otomatik olarak açılır ve bu andan itibaren internet üzerinde gerçekleştirdiğiniz her işlem anonimdir.

sansur_asma4

Mobil Aygıtlar

Cep telefonları ve tablet aygıtlarınızda erişim engellerini aşmak ücretsiz VPN uygulamalarından faydalanmayı gerektiriyor. Mobil aygıtlardaki uygulama konseptlerindeki sadelik sayesinde de bu işlem oldukça basit bir hal alıyor. Dikkat edilmesi gereken tek konu, doğru uygulamaları kullanmak. Bu bölümde iOS ve Android için hangi uygulamaları kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Android için SurfEasy VPN ve Hotspot Shield VPN

Her iki uygulama da oldukça kullanışlı ve anlaşılabilir arayüzlerle ücretsiz VPN bağlantısı imkanı sunuyor. SurfEasy aylık 500 mb internet trafiğine izin verirken, Hotspot Shield için herhangi bir limit mevcut değil. Ancak zaman zaman Hotspot Shield’ın ekranınızda görüntülediği reklamlarla muhatap olmak durumunda kalmanız muhtemel.

Hotspot Shield VPN’i, Android cihazınıza  bu adresten yükleyebilirsiniz.

SurfEasy VPN’i, Android cihazınıza bu adresten yükleyebilirsiniz.

Ayrıca üyelik sistemiyle çalışan ve yine oldukça tavsiye edilen bir başka ücretsiz VPN uygulaması TunnelBear VPN. Sade arayüzü ve aylık 500 mb kullanım limiti ile iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

TunnelBear VPN’i Android cihazınıza bu adresten yükleyebilirsiniz.

iOS için FreeVPN – Onavo Protect ve Hotspot Shield VPN

Yine iOS tarafında da uygulamaların kullanımı oldukça basit ve her ikisi de sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Hotspot Shield VPN, Android’teki gibi sınırsız internet erişimine karşılık zaman zaman reklamlar sunarken Free VPN – Onavo Protect ise buna oldukça başarılı bir alternatif ile yola çıkıyor.

Hotspot Shield VPN’i, iOS cihazınıza bu adresten yükleyebilirsiniz.

Free VPN – Onavo Protect’i, iOS cihazınıza bu adresten yükleyebilirsiniz.

Tunnel Bear VPN’in iOS versiyonu da mevcut: Ücretsiz üyelik ve 500 mb kullanım limiti paketiyle.

TunnelBear VPN’i, iOS cihazınıza bu adresten yükleyebilirsiniz.

Windows Phone

Windows Phone platformunda henüz VPN desteği yeterli bir seviyede değil ve Windows Store içerisinde ücretsiz bir VPN uygulaması mevcut değil. Bu sebeple Windows Phone kullanıcıları için en iyi tavsiye, bir tünel adresi üzerinden Twitter erişimini sağlamaları olacaktır.

Windows Market’ta SecAcc Browser isimli bir uygulama Twitter erişimi için yükselişte görünüyor ancak bu uygulamanın tek yaptığı sizi bir Proxy Tunnel sitesine yönlendirmek. Yine de bir kısayol oluşturması anlamında faydalı olabilir.

Nokia Windows Phone kullanıcıları ise oldukça şanslı, zira Nokia Xpress sayesinde Twitter erişimini engelsiz bir şekilde sağlamak mümkün. Oldukça başarılı bir tarayıcı olan Nokia Xpress, Nokia cihazları için en iyi çözüm gibi görünüyor.

Nokia Xpress’i, Windows Phone cihazınıza bu adresten yükleyebilirsiniz.

Sansüre Hayır

Bu inceleme boyunca ifade özgürlüğüne uygulanan “erişim engeli”nden ve internet sansürünü nasıl aşabileceğinizden bahsettik. Belirtmek istiyoruz ki Statjus olarak ifade özgürlüğünün 21. yüzyıldaki en temel tezahür biçimlerinden birinin sosyal medya olduğunun farkındayız ve bu sebeple ifade özgürlüğüne zarar verebilecek her türlü sansür girişiminin de karşısındayız. #SansüreHayır

Yusuf Mansur Özer

ErsoyBilgehan'da avukat olarak çalışan Yusuf, bilişim ve hukuku ile kişisel verilerin korunmasına özel bir ilgi duyuyor. Aynı zamanda post-rock tutkunu bir gitarist, Schopenhauer meraklısı bir felsefe okuru ve öğrenmeye doymayan bir araştırmacı.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest