• Ana Sayfa
  • Haber
  • Savcı Zekeriya Öz, TİB görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu

Savcı Zekeriya Öz, TİB görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu


Geçtiğimiz haftalarda Bolu Cumhuriyet Savcılığına atanan Zekeriya Öz, kendisiyle ilgili mahkeme kararını uygulamadığı iddiasıyla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Savcı Öz’ün suç duyurusu dilekçesinde, bir gazetenin internet sitesinde yalan, asılsız, iftira ve hakaret niteliğinde; ayrıca kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi suçunu oluşturacak biçimde yayınlar yapıldığı, bu yayınlara karşı erişimin engellenmesi talebiyle Bakırköy 5. Sulh Ceza Mahkemesine başvurulduğu belirtildi.

Mahkemenin Savcı Öz hakkındaki yayınlara erişimin engellenmesi kararını verdiği belirtilen dilekçede, kararın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) faks yoluyla bildirildiği ve yasa çerçevesinde bu kararın en geç 4 saat içerisinde yerine getirilmesi gerektiği ancak TİB’in mahkemenin kararına rağmen başvurularını yerine getirmemek için direndiği savunuldu.

Dilekçede, Öz’ün Anayasa tarafından korunan kişilik hakları, cevap ve düzeltme hakkı, özel hayatın gizliliği, kişisel verilerin korunması gibi birçok hakkının ihlal edildiği belirtilerek, şu ifadeler yer aldı:

“Mahkeme kararının yerine getirilmemesiyle yayın sahiplerinin sicillerinde herhangi bir kayıt bulunmamasından dolayı ‘güvenilir gazetecilik’ sıfatını koruyarak gerek reklam alımları hususunda maddi gerekse duyulan güven hususlarında gayri maddi menfaat elde etmektedirler.”

Dilekçede, TİB görevlileri hakkında, “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla dava açılması istendi.

» Haber Kaynağı: CNN Türk (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest