• Ana Sayfa
  • Haber
  • “Türkiye Mahkemelerinde ifade özgürlüğü zaferi”

“Türkiye Mahkemelerinde ifade özgürlüğü zaferi”


Türkiye’de Twitter’a erişimin engellendiği günden itibaren, şirket @policy ve @twitter hesapları üzerinden ve blog sayfasından süreçle ilgili bilgilendirme yaparak, ifade özgürlüğü için hukuki mücadele vereceklerini duyurmuştu. Türkiye’de uygulanan erişim engeli ile ilgili şirketten ilk detaylı açıklama bir kaç gün önce yapılırken bugün de, resmi Twitter hesapları üzerinden duyurdukları, “Türkiye Mahkemelerinde ifade özgürlüğü zaferi” başlıklı bir açıklama yapıldı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

[styled_box title=”” class=””]

İki gün önce Türk gazetecileri ve hukuk uzmanlarına, Türk vatandaşlarına ve uluslararası topluma katılarak Türkiye Mahkemelerine Twitter’a erişimin engellenmesi kararına itiraz dilekçelerimizi ilettik. Aynı zamanda mahkemeye, erişimin engellenmesine temel olan bir kullanıcı hesabını ve eski bir bakanı yolsuzlukla suçlayan Tweetleri de kaldırmamızı hükmeden kararı bozması için de itirazda bulunduk. Bugün bir Türkiye Mahkemesinin söz konusu hükmü düşünce ve kanaat özgürlüğü ilkesine aykırı olması sebebiyle bozduğunu memnuniyetle bildiriyoruz.

Türkçe yargı hükmünden alıntıdır:

Düşünce ve kanaat özgürlüğü ile düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü kişilerin tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de T.C. Anayasası hükümleri ile güvence altına alınmış temel insan haklarındandır. Bu bağlamda herkes istediği yol ve yöntemle düşüncesini açıklama özgürlüğüne sahiptir. Hiçkimse düşüncesini açıklamaya zorlanamayacağı gibi düşüncesi dolayısıyla kınanamaz ve suçlanamaz. Devlet organları kişilerin bu özgürlüklerini kullanmalarını sınırlandıracak iş ve işlemlerden kaçınmak zorundadırlar.

An itibarıyla daha önce ilgili hesaba erişimin Türkiye’de engellenmesi için uygulamaya koyduğumuz Ülke Bazlı İçerik Gizleme‘yi kaldırdık.

Bu karar ifade özgürlüğü adına son derece büyük bir zaferdir ve gelecekte karşımıza çıkabilecek diğer sansür teşebbüslerine karşı Twitter kullanıcılarını savunmamızda önemli katkı sağlayacaktır.

Her ne kadar ilgili karar hukuki çabalarımız adına sevindirici bir sonuç teşkil ediyor olsa da Twitter’a Türkiye çapında erişimin engellenmiş olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Twitter’ı hayati bir iletişim aracı olarak gören Türkiye’deki milyonlarca kullanıcımız adına bu yasağı kaldırmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.

[/styled_box]

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest