Twitter’a erişim engellendi!


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter hakkındaki “Şimdi mahkeme kararı çıktı. Twitter, mıvitır kökünü kazıyacağız. Uluslararası camia şöyle der, böyle der hiç umurumda değil. Herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü görecek.” sözlerinin ardından, Başbakanlık Basın Müşavirliği’nden bu sözlerle ilgili bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama şöyle:

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Bursa mitingindeki konuşmasında Twitter hususunda kullandığı ifadelerde, hukuki bir duruma işaret edilmektedir.

Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda TİB gerekli girişimlerde bulunmuş, ancak Twitter yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır.

Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter’a erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir.

Başbakanımız da Bursa’daki konuşmasından bu olguya dikkati çekmiş bulunmaktadır.

Başbakanlık Basın Müşavirliği tarafından yapılan bu açıklamadan kısa bir süre sonra Türkiye’den Twitter’a erişim engellendi. Twitter’a girmek isteyen kullanıcılar mahkemelerin ve  savcılığın kararlarına istinaden “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır.” ibaresi ile karşılaştılar.

tw-mhk

Twitter’a erişimin engellenmesinin ardından Twitter, Policy hesabı üzerinden Türkiye’deki kullanıcılara SMS ile Twitter’ı kullanabileceklerini duyurdu.

Gelişmelerin ardından ABD ve AB’den de açıklama yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü açıklamasında “Daha önce de söylediğimiz gibi, sosyal medya sitelerinin kapatılması önerileri hakkında oldukça endişeliyiz. Demokrasiler, kamudan gelen farklı görüşlerle güçlenir.” ifadelerine yer verirken, Avrupa Komisyonu’nun dijital stratejilerinden sorumlu üyesi Neelie Kroes mesajında “Türkiye’deki Twitter yasağı yersiz, anlamsız ve ödlekçedir. Türk halkı ve uluslararası topluluk bunu sansür olarak görecektir” dedi.

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest