• Ana Sayfa
  • Haber
  • Twitter’a IP tabanlı engellemeyle DNS’ler devre dışı ancak sansürü aşmak hala mümkün

Twitter’a IP tabanlı engellemeyle DNS’ler devre dışı ancak sansürü aşmak hala mümkün


Geçtiğimiz günlerde ne olduğu belli olmayan bir mahkeme kararıyla erişimin engellendiği Twitter’da tweet patlaması yaşanmış, DNS değiştirme yöntemleri ile Twitter’a özgür erişim sağlanabilmişti. Dün sabah saatlerinde öncelikle Google DNS (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) engellenirken, yine dün akşam saatlerinde kullanıcılardan DNS değiştirerek de erişimin sağlanamadığı sinyalleri gelmeye başladı.

5651 Sayılı Kanunda gerçekleştirilen değişikliklerde servis sağlayıcılara alternatif yöntemleri de ihtimal dışı bırakacak bir erişim engelleme altyapısı kurma yükümlülüğü getirilmekteydi. Hatırlanacağı üzere IP tabanlı erişim engelleme yönteminin uygulanması kanunda bizzat geçmekteydi. Şu anda da Twitter’a DNS ile erişilememesinin sebebi olarak IP tabanlı engelleme altyapısının kurulduğu öne sürülüyor.

Bilgi Güvenliği Akademisi Eğitmenlerinden Sistem Güvenliği Uzmanı Huzeyfe Önal da Twitter hesabında kullandığı ifadelerde bunu doğruluyor:

— Huzeyfe ÖNAL (BGA) (@huzeyfeonal) 22 Mart 2014

Sansürü Aşmak Halen Mümkün

Her ne kadar DNS değiştirerek Twitter’a erişim sağlanamasa da VPN ve gizli ağlar (TOR) üzerinden bağlantılarda erişim sağlıklı bir şekilde sağlanabiliyor. Özellikle mobil sistemlerdeki ücretsiz VPN uygulamaları (Hotspot Shield VPN, Onavo, SurfNet) sansürü aşmak için kullanılabiliyor.

Statjus olarak sansürü nasıl aşabileceğinize dair özel bir haberimizle ilerleyen dakikalarda sizlere yeniden ulaşacağız.

Güncelleme: IP Tabanlı engelleme nasıl aşılır? DNS değiştirmeden Twitter’a erişimin yolları

Görsel: Flickr/Eric Constantineau

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest