• Ana Sayfa
  • Haber
  • Twitter’a sansür uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılandı

Twitter’a sansür uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılandı


Dün itibariyle sosyal medya platformu Twitter’a gelen erişim engeli yerel basında kendine geniş yer bulurken, tüm kamuoyundan da ciddi tepkiler topladı. Ancak gelen tepkiler ne yerel basınla ne de ulusal kamuoyu ile sınırlı kaldı. Erişim engeli haberi bugün itibariyle dünya genelinde gündeme oturmuş durumda.

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Dijital Stratejilerden Sorumlu Üyesi Neelie Kroes, Twitter hesabından yaptığı açıklamada erişim engelini “ödlekçe” olarak nitelendirdi. Yasağının yersiz, anlamsız ve ödlekçe olduğunu söyleyen Kroes, bunun tam anlamıyla bir sansür olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle de Twitter hesabından yaptığı açıklamada İngilizce ve Türkçe olarak yasaktan derin endişe duyduklarını ve iletişim özgürlüğünün temel bir AB değeri olduğunu vurguladı.

BBC, Bloomberg, Mashable, The Next Web, TIME, Reuters, Wall Street Journal

BBCBloombergMashableThe Next WebTIMEReutersWall Street Journal ‘ın da içinde bulunduğu birçok uluslararası haber kaynağı da Başbakan Erdoğan’ın sosyal medyayı yasaklayacağına yönelik tehditlerinin hemen ardından Twitter’a erişimin engellendiğini vurgularken, yasağa gelen tepkileri de manşetlerine taşıdı.

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest