• Ana Sayfa
  • Haber
  • Anayasa Mahkemesi Başkanı: “TİB, Twitter kararını uygulamadığı için devreye girdik”

Anayasa Mahkemesi Başkanı: “TİB, Twitter kararını uygulamadığı için devreye girdik”


Geçtiğimiz hafta verilen Twitter’a erişimin tümden engellenmesini ifade özgürlüğünün ihlali bulan ve Twitter sansürüne son veren Anayasa Mahkemesi kararının ardından ilk defa konuşan Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç gazetecilerin sorularını cevaplayarak süreci anlattı.

İlgili kararın 25 Mart günü verildiğini ancak aynı dönemde verilen yürütmenin durdurulmasına yönelik Ankara 15. İdare Mahkemesinin kararının uygulamaya konmasının beklendiğini belirten Haşim Kılıç’ın ifadeleri şu şekilde:

“Sınırdayken idare mahkemesine başvurup bir karar vermesi, gereğinin yerine getirilmesi uzun bir süreci gerektirir. Böyle bir durumda, AYM’ye ve AİHM’e bu tür başvurular yapılır ve bu süreç beklenmeden, işin önemi niteliği duyarlılık zaman zaman kanun yollarının tüketilmeden bu davaların görüşülmesi yapılır. O nedenle bu konuda ifade özgürlüğünü, haber verme özgürlüğünü ilgilendiren böyle bir durumda, AYM telafisi imkansız zararların doğmasını engellemek için böyle bir uygulama yapabilir. 

Ancak burada kanun yolları tüketilmedi demek yanlış bir bilgilendirme olabilir. 

AYM 25 Mart, yani seçimden beş gün önce toplandı. zannediyorum Salı yada Çarşamba 09.30’dan 12.00’ye kadar bütün kurul toplanmak suretiyle bu konuyu görüştü ve bunun sonucunda bir karar çıktı. Biz bu kararı verdikten sonra, dışarıya çıktığımızda TV’lerde bu konuda yürütmeyi durdurma kararı verdiğini öğrendik. Bunun üzerine AYM bu kararını açıklamadı. Biz 15. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı uygulamasını bekledik. Bir hafta yada daha uzun bekledik. 

Ancak bu kararın uygulanmaması sonucunda, AYM aldığı bu kararı açıklamak durumunda kaldı. Burada Anayasa Mahkemesi’nin, oy birliğiyle verilmiş, benim başkanlığımda yapılan toplantı sonucunda ihtisas edilmiş bir karardır.”

» Haber Kaynağı: Radikal (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest