• Ana Sayfa
  • Haber
  • Başbakan Erdoğan: “Anayasa Mahkemesi kararına saygı duymuyorum”

Başbakan Erdoğan: “Anayasa Mahkemesi kararına saygı duymuyorum”


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin, Twitter’a uygulanan erişim engelini hak ihlali olarak niteleyen ve açılmasını hükme bağlayan kararını değerlendirdi. Erdoğan, “Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymak zorundayız ama saygı duymak zorunda değiliz, saygı da duymuyorum. Twitter ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurmalarını ben doğrusu milli bulmuyorum. Amerikalı bir şirketin böyle bir savunusu yapılırken bizim milli değerlerimiz bir kenara konuldu.” ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere Anayasa Mahkemesi’nin kararına ilk tepki AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay’dan gelmişti. Aktay da “gayrimilli” vurgusu yapmış ve “Aldıkları karar gayrimilli. 2-3 adam twitera giremedi diye alelacele karar aldılar. Ne kadar lüzumsuz işlerle uğraşıyorlar.” ifadelerini kullanmıştı.

Ardından bir açıklama da AKP Genel Başkan Yardımcısı Anayasa Hukuku Profesörü Mustafa Şentop’tan gelmişti. Şentop, “AYM’ye başvuru bireysel. Mahkemenin başvuran 3 kişi ise o 3 kişi için Twitter açılmalı diye karar vermeli. 3 kişi için AYM bireysel başvuruya yanıt veriyor. Genel karar vermiyor. AYM 3 kişinin başvurusunda genel bir karar veriyor. Bunu tartışmak lazım” ifadelerini kullanmıştı.

» Haber Kaynağı: CNN Türk (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest