Bir günde iki farklı YouTube kararı


Dün sabah saatlerinde YouTube’a erişimin engellenmesine konu olan 27/03/2014 tarih ve 2014/358 sayılı kararın verildiği mahkeme olan Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yeni bir karar verildiğini ve bu karar neticesinde YouTube‘a uygulanan erişim engelinin kaldırılması gerektiğini duyurmuştuk. Ancak Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı, erişim engeline konu olan içeriklerin YouTube tarafından henüz kaldırılmadığı gerekçesiyle karara itiraz etti.

Savcılığın bu itirazını değerlendiren Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi, erişim engeline konu olan içeriklere dair kararın ilgili siteye tebliğine rağmen, bildirilen süre içerisinde gereğinin yapılmaması nedeniyle erişim engeline konu olan içerikler kaldırılıncaya kadar YouTube’a uygulanan erişim engelinin devamına karar verdi.

Bu gelişmelerin ardından youtube.com internet sitesine erişmek isteyen kullanıcılar, “Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin ve Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararlarına istinaden ve ayrıca 5651 sayılı kanunun 8. maddesinin 1/b bendi uyarınca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır.” ifadeleriyle karşılaşmaktadır.

youtube_gacm

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest