• Ana Sayfa
  • Haber
  • Twitter, “haramzadeler” ve “başçalan” hesaplarını buzladı

Twitter, “haramzadeler” ve “başçalan” hesaplarını buzladı


Geçtiğimiz hafta, Twitter’ın 2 numaralı yöneticisi Colin Crowell başkanlığında bir heyet, BTK ve TİB yetkilileri ile Ankara’da temaslarda bulunmuştu. Yapılan görüşmeler sonrasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Zararlı ve mahkeme kararına konu içeriklerin ‘buzlanarak’ etkisizleştirilmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır” açıklamasını yapmıştı.

Bu görüşmeler ve açıklamaların ardından Twitter ilk adımını attı. @haramzadeler333 ve @bascalan hesapları Türkiye’den Twitter’a erişen kullanıcılara gizlendi, bir diğer manasıyla buzlandı. İlgili hesaplara erişim diğer ülkelerden normal bir şekilde gerçekleşirken, yalnızca Türkiye’deki kullanıcılar bu hesapların içeriklerine erişemiyor.

Ancak daha önce Twitter’a erişim engelini aşmak için kullanılan yöntemlerle bu hesapların içeriklerine ulaşmak hala mümkün.

Twitter’dan Açıklama

Twitter, Policy hesabından yaptığı açıklamada buzlama yönteminin uygulanmasının, usulüne uygun mahkeme süreçlerinin ardından gerçekleştiğini, yalnızca bir hükümetin isteği üzerine bu uygulamanın yapılmadığını ve ifade özgürlüğünü tehdit eden bir durum olduğunda mahkeme kararlarını temyiz edeceklerini belirtti. Ayrıca usulüne uygun hukuki bir süreç olmaksızın Türk otoritelere hiçbir kişisel veri iletilmediği ve iletilmeyeceği de ifade edildi.

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest