• Ana Sayfa
  • Haber
  • YouTube‘a erişimi engelleyen mahkemeden yeni karar: “YouTube erişime açılmalı”

YouTube‘a erişimi engelleyen mahkemeden yeni karar: “YouTube erişime açılmalı”


Anayasa Mahkemesi’nin sosyal medya platformu Twitter’a erişim engellenmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine ve bu kararın kaldırılmasına ilişkin kararıyla Twitter’ın dün erişime açılmasının ardından bugün de Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, YouTube‘a erişim engelinin kaldırılması kararını verdi. Hatırlanacağı üzere YouTube, Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin 27/03/2014 tarih ve 2014/358 sayılı kararına istinaden erişime engellenmişti. Erişim engeline konu olan kararın verildiği mahkeme tarafından, aksi yönde yeni bir kararın çıkması da, YouTube’ın kısa süre sonra erişime açılacağının habericisi olarak yorumlanıyor.

youtube_tibMahkeme kararında ” ‘youtube.com’ isimli internet sitesinin tüm kullanıcılarının Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğü İHLAL EDİLDİĞİNDEN, Mahkememizin 27.03.2014 tarih 2014/358 değişik iş numaralı kararında belirtilen ‘İLGİLİ İNTERNET SİTESİNDEKİ (youtube.com) TÜM YAYINA ERİŞİMİN ENGELLENMESİNE DAİR KARARIN KALDIRILMASINA … karar verildi” ifadelerine yer verildi. Ancak 15 linkte yer alan belirli YouTube içeriklerine URL tabanlı erişim engellemenin devam etmesi gerektiği de kararda belirtiliyor. Mahkemenin karar metni şu şekilde:

mahkeme_youtube

* Karar metnine ait belgenin görseli sosyalmedya.co internet sitesinden alınmıştır.

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest