• Ana Sayfa
 • Haber
 • Avrupa Adalet Divanı, Google’ın, unutulma hakkı kapsamındaki istekleri yerine getirmesini istedi

Avrupa Adalet Divanı, Google’ın, unutulma hakkı kapsamındaki istekleri yerine getirmesini istedi


Avrupa Birliği’nin en yüksek düzeydeki mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı, geçtiğimiz gün açıkladığı kararında, Google’ın, kullanıcılarına bazı durumlarda kendileri ile ilgili bilgilere yönlendiren linkleri silme hakkı tanıması gerektiğine karar verdi. Bu hakkın kapsamına hukuki kayıtlardaki bilgiler de dahil edildi.

Mahkeme, Avrupa genelinde tanınmış hale gelen “unutulma hakkı” kapsamında, silmemek için “özel/belirli bir neden” (i.e. particular reasons) bulunmadıkça, Google gibi bir arama motorunun bir süre sonra kullanıcılar ile ilgili arama sonuçlarının silinmesine izin vermesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca kararda, genel kural olarak arama motorlarının, özel hayatın gizliliğini, kamunun bilgiye erişim hakkının üstünde tutması gerektiği belirtildi.

Google, yaptığı açıklamada kararı “hayal kırıklığı” olarak nitelendirirken, geçtiğimiz sene verilen ön kararın kendi lehine olmasına binaen bu karara “çok şaşırdıklarını” belirtti.

Kararın tam metnine İngilizce dilinde olmak üzere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

» Haber Kaynağı: The New York Times (İngilizce)

Görsel: Flickr/Yang and Yun’s Album

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

2 Yorum

 • Ersoy Akdemir on 19 Temmuz 2014, 18:56:00

  Konu ile ilgili paylaştığınız detaylı ve daha da önemlisi dayanaklandırılmış bilgiler için kutlarım.
  Bünyenizde bu kararın Türkçe’ye çevrilmesi ile ilgili bir çalışma yürütülmekte midir

  Bu Kişiye Cevap Verin: Ersoy
  • Statjus on 19 Temmuz 2014, 19:01:00

   Nazik sözleriniz için teşekkür ediyoruz Ersoy Bey. Uzun vadeli hedeflerimiz içerisinde bu kaynakların Türkçe’ye kazandırılması bulunmakla birlikte, maalesef an itibariyle bu karara ilişkin bir çeviri çalışmamız mevcut değil. İlginiz için teşekkür ediyoruz.

   Bu Kişiye Cevap Verin: Statjus

Menü

Pin It on Pinterest