• Ana Sayfa
  • Haber
  • Ekşi Sözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu’na hapis cezası

Ekşi Sözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu’na hapis cezası


Ekşi Sözlük kurucusu kurucusu ve üyesi 40 kişinin “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunu işledikleri gerekçesiyle yargılandıkları davada site kurucusu Sedat Kapanoğlu 10 ay, Özgür Kuru ise 7 ay 15 gün hapis aldı. Mahkeme iki sanığın cezasını da erteledi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 40 kişi hakkında hazırlanan iddianamede; Allah, peygamber, Kuran, İncil, cennet, cehennem gibi kavramlara yönelik hisleri incitecek şekilde dini değerleri aşılama kastı olduğu belirtilerek, kişilerin Ekşi Sözlük isimli internet sitesinde yer alan yazılarına yer verildi. Sitenin kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun da aralarında bulunduğu 40 kişiye açılan davada, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunu işledikleri gerekçesiyle 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası isteminde bulunulmuştu.

Ekşi Sözlük’ün ortağı ve aynı zamanda avukatı olan Başak Purut, konuyla ilgili Hürriyet’e yaptığı açıklamalarda “Bu konuda karara gerekli itirazları yapacağız. Hukuka ve kanuna uygun bir karar verileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

» Haber Kaynağı: Hürriyet (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest