• Ana Sayfa
  • Haber
  • Uluslararası Siber Suç Sözleşmesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Uluslararası Siber Suç Sözleşmesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi


Cumhurbaşkanı tarafından onaylan Uluslararası Siber Suç Sözleşmesi, bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İnternet ve bilgisayar kaynaklı suçları muhatap alan ilk uluslararası anlaşma niteliğinde olan ve 23 Kasım 2001 yılında imzalanan Uluslararası Siber Suç Sözleşmesi (i.e. Convention on Cybercrime), geçtiğimiz aylarda TBMM gündemine alınmıştı. Bilindiği üzere Türkiye, 10 Kasım 2010 tarihinde sözleşmeyi imzalayarak anlaşmaya taraf olmuş ancak yürürlüğe girmesi için gereken ulusal parlamentoda onaylama işlemini gerçekleştirmemişti.

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilen Sanal Ortamda İşlenen Suçlar Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylanarak bugün Resmi Gazete’de yayımlanmak suretiyle yürürlüğe girdi.

Anlaşmanın içeriğinde de belirtildiği üzere, sözleşme ile uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi ve toplumun siber suçlardan korunmasına yönelik global çapta bir ortak ceza politikasının oluşturulması amaçlanıyor.

Görsel: Flickr/David

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest