• Ana Sayfa
  • Haber
  • AB vatandaşlarına kişisel verilerine ilişkin konularda ABD’de eşit dava hakkı tanınıyor

AB vatandaşlarına kişisel verilerine ilişkin konularda ABD’de eşit dava hakkı tanınıyor


Başkan Barack Obama hükümeti, bir yasa ile Avrupa Birliği vatandaşlarına kişisel verilerinin açığa vurulduğu veya yanlış kullanıldığı durumlarda Amerikan vatandaşları ile eşit şartlarda dava açma hakkı tanımayı planlıyor. Böylece, ABD’de yaşamayan AB vatandaşları, Amerikan mahkemelerine kişisel verilerine ilişkin haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle başvurabilecek.

2013 yazında eski NSA çalışanı Edward Snowden tarafından açığa çıkarılan skandalın ardından ABD’nin kişisel verilere erişim ve bunları işleme metotlarına oldukça eleştirel yaklaşan Avrupa Komisyonu, ABD’nin kabul edeceği böyle bir yasa ile AB bloğu dışına çıkacak verilere ilişkin belirli kurallar getirmek istiyor.

İlgili yasa, ABD ve AB arasında etkili hukuki yaptırım amacıyla kişisel veri paylaşımına ilişkin bir anlaşmanın parçası olarak görülürken, anlaşma ile teröre karşı etkin bir savaş yürütülmesi de amaçlanıyor.

» Haber Kaynağı: Reuters (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest