• Ana Sayfa
  • Haber
  • Amerikan Temsilciler Meclisi’nden e-posta gizliliği reformuna büyük destek

Amerikan Temsilciler Meclisi’nden e-posta gizliliği reformuna büyük destek


Devlet birimlerinin, soruşturma altındaki vatandaşların e-posta adreslerine erişebilmeleri için mahkemeden müzekkere almasını gerektirecek yasa teklifi geçtiğimiz Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nde vekillerin büyük çoğunluğunun desteğiyle bir sonraki aşamaya geçirildi.

Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin de destek verdiği reform çalışmasının, cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nden 218 imza ile geçmesi büyük destek gördü. Bir sonraki aşamada teklif demokratların kontrolündeki senatoya sunulacak. Son aşama için ise Beyaz Saray’ın eski kanunda bu manada reformlar yapılmasını desteklediğini belirtelim.

Şu anda yürürlükte bulunan Elektronik Komünikasyon Gizliliği Kanunu’nun ilgili maddelerine göre, devlet birimleri mahkeme müzekkeresine (warrant) göre hukuki manadaki eşiği daha aşağı ve bir hakimi içermediği için edinmesi daha kolay olan celpler ile (subpoena) vatandaşların e-postalarına erişim sağlayabiliyor.

» Haber Kaynağı: Reuters (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest