• Ana Sayfa
  • Haber
  • Amerikan temyiz mahkemesinden, kitap tarama davasında adil kullanım kararı

Amerikan temyiz mahkemesinden, kitap tarama davasında adil kullanım kararı


New York 2. Temyiz Mahkemesi, üniversite ve araştırma kütüphanelerinin, telif haklarına konu milyonlarca kitabı taratarak, içerisine arama yapılabilir bir çevrim içi veritabanı oluşturmasına ilişkin davada davalıların fiillerinin adil kullanım teşkil ettiğine karar verdi.

HathiTrust Dijital Kütüphane, 2008 yılında çalışmaya başlamış ve 10 milyondan fazla eseri tarayarak veri tabanına dahil etmişti. Kütüphanenin, aralarında Cornell Üniversitesi, Indiana Üniversitesi, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Wisconsin Üniversitesi’nin de bulunduğu 80 üyesi mevcutken bu üye kuruluşların tamamı, davada davalı olarak gösteriliyor.

Dijital Kütüphane, taratılmış eserler içerisinde belirli kelimelerin veya cümlelerin bulunduğu sayfaları kullanıcıya sunarken, telif haklarını elinde tutan şahıs izin vermedikçe metnin kendisini görüntülemiyor.

» Haber Kaynağı: Reuters (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest