• Ana Sayfa
  • Haber
  • Amerikan Yüce Mahkemesi’nden yazılım patentlerine imkan tanıyan karar

Amerikan Yüce Mahkemesi’nden yazılım patentlerine imkan tanıyan karar


Geçtiğimiz günlerde Amerikan Yüce Mahkemesi (U.S. Supreme Court) Alice v.CLS Bank kararında uygulanmasında bilgisayarlar kullanılsa da temel iş metotlarının patent koruması kapsamında olmadığını belirtti. Ancak daha önemlisi mahkeme, kararında fikri mülkiyet hukuku bakımından oldukça tartışmalı konulardan biri olan yazılım patentleri konusuna da obiter dicta yer verdi.

Yüce Mahkeme, kararında Alice’in patentlerinin yazılım patentleri olmadığı ayrımını yaparken, yazılım buluşlarının patent koruması için elverişli olduğunu belirtiyor. Kararda, özellikle yazılım “bir bilgisayarın kendisinin işleyişini geliştiriyorsa … [veya] bir diğer teknolojideki veya teknik alandaki geliştirmeyi etkiliyorsa” patent korumasının mümkün olduğu ifade ediliyor.

Kararın, Microsoft, Adobe ve HP’nin birlikte amicus curiae olarak sunduğu mütalaa ile aynı doğrultuda olduğu görülürken, kararda doğrudan “yazılım patenti” ifadesine hiç yer verilmemiş olması da dikkat çekiyor. Ancak bu durumun esasa ilişkin bir etkisinin olmadığı, zira “yazılım patenti” teriminin bir patent kategorisi olmadığı ve kanunlarda ya da mahkeme kararlarında da yer almadığı belirtiliyor.

Yüce Mahkeme yine “soyut düşünceler” veya “doğa kanunları” olarak nitelendirerek patent korumasından mahrum bıraktığı çalışmaların nasıl belirleneceğine ilişkin geçerli ve yeterli bir test ortaya koyamamış olsa da1 yazılımların patent koruması kapsamında olamayacağı argümanını reddederek yazılım patentlerine imkan tanıması önemli bir kilometre taşı niteliğinde.

[1] The Center for the Protection of Intellectual Property (2014). “Alice Gets the Most Important Question Right”.

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest