• Ana Sayfa
  • Haber
  • Facebook, Pakistan’da muhalif bir müzik grubunun sayfasını erişime kapattı

Facebook, Pakistan’da muhalif bir müzik grubunun sayfasını erişime kapattı


Pakistan’da, popüler bir rock müzik grubu ve bazı sol kanat politik grupların Facebook sayfaları erişime kapatıldı. Ancak bu erişim engelinin hükümet tarafından değil, bizzat Facebook tarafından uygulamaya konması, Facebook’u sansür yanlısı olduğu eleştirilerine maruz bıraktı.

Facebook’un uyguladığı bu erişim engeli, birçok ifade özgürlüğü aktivisti tarafından ağır biçimde eleştirilirken, sayfası erişime kapatılan 400 bin beğeniye sahip Laal müzik grubunun üyelerinin Taliban karşıtı konuşmalarıyla tanındığını belirtmekte fayda var.

Sosyal medyada yürütülen yoğun kampanyalar ve gazeteciler tarafından hükümete yöneltilen sorgulamaların sonuç vermesinin ardından, hükümetin geri adım atması üzerine Facebook, Laal’ın sayfasını tekrar erişime açtı.

Facebook’un sözcüsü yaptığı açıklamada, yerel kanunlara uymanın şirket politikası olduğunu ve erişim engellerinin Pakistan’ın telekomünikasyon otoritesinden alınan resmi ihtarlar sonrasında uygulandığını belirtti:

Bu tür içerikleri hiçbir zaman siteden tamamen silmemekle birlikte, birçok internet servisi gibi biz de içeriğin yasa dışı olarak belirlendiği ülkelerdeki insanların bu içeriklere erişimini sınırlandırabiliriz.

» Haber Kaynağı: The New York Times (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest