• Ana Sayfa
  • Haber
  • Google+’a uygulanan idari tedbir kaldırıldı, erişim engeli teknik sorun kaynaklı çıktı

Google+’a uygulanan idari tedbir kaldırıldı, erişim engeli teknik sorun kaynaklı çıktı


Google’ın sosyal ağı Google Plus, TİB’in idari tedbir kararıyla erişime kapatıldığını geçtiğimiz saatlerde duyurmuştuk. Haberimizde aynı zamanda Hürriyet ve diğer birçok haber kaynağı tarafından belirtildiği üzere TİB’in sisteminde bir erişim engeli kararını o an itibariyle göremediğimizi belirtmiştik.

Yeni gelişmelere göre uygulanan idari erişim engeli kararının “teknik bir sorun kaynaklı” olduğu belirtildi. Hürriyet muhabiri Ahmet Can’ın TİB’den bir kaynağından edindiği bilgiye göre internet servis sağlayıcılar ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) arasında bir teknik sorun yaşandı ve erişim engeline bu sebep oldu. Bu bilgiye göre, uygulanan erişim engeli Twitter veya YouTube kararlarında olduğu gibi içerik kaynaklı değil, teknik sorunlar kaynaklı.

Haberi doğrulamak üzere Google Türkiye ofisinden iletişime geçtiğimiz yetkililer Google’ın bu konuda şu an bilgi veremeyeceğini belirtmekle yetindiler. Yeni gelişmeler olduğu takdirde size bunları bildireceğiz.

[styled_box title=”Editör Notu” class=”sb_gray”]Haber kaynakları her ne kadar erişim engelinin teknik sorun kaynaklı olduğunu belirtiyor olsa da uygulanan tedbirin doğrudan TİB’in erişim engeli kararlarını sorgulama sayfasında da görülmüş olması dikkat çekici. Zira kaynakların belirttiği gibi kısa bir süre için de olsa TİB sisteminde Google Plus’a ilişkin bir idari erişim engeli kararı yer aldı. Teknik bir sorunun buna nasıl sebebiyet verdiği hala merak konusu.[/styled_box]

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest