• Ana Sayfa
  • Haber
  • LinkedIn, kullanıcı e-postalarını kullanım şekli sebebiyle dava edildi

LinkedIn, kullanıcı e-postalarını kullanım şekli sebebiyle dava edildi


Dünyanın en büyük profesyonel sosyal ağ sitesi LinkedIn, kullanıcılarının gizlilik haklarına ilişkin bir talebi üzerine davalık oldu. Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne giden başvuruda kullanıcılar, LinkedIn’in pazarlama amacıyla kullanıcılarının dış e-posta hesaplarına ulaşarak bunların adres defterlerini edinmesinin, özel hayatlarının gizliliğinin ihlali niteliğinde olduğu şikayetinde bulundu.

Apple ve Samsung arasındaki patent davalarından adına aşina olduğumuz Hakim Lucy H. Koh, kullanıcıların, adres defterindeki kimselere LinkedIn tarafından davet e-postası gönderilmesini LinkedIn Kullanım  Şartları çerçevesinde rıza gösterdiğini ancak LinkedIn’in daha sonra bu davete cevap vermeyen kullanıcılara hatırlatma e-postası göndermesinin kişilik haklarının ihlali anlamına geldiğini belirterek davanın görülmesine karar verdi.

Hakimin bu kararı, LinkedIn’in kullanıcıların e-posta adres defterlerini edinerek elde ettiği faydalar için kullanıcıların tazminat davası açabileceği anlamına geliyor. Mahkemeye başvuruyu yapan davacılar, diğer LinkedIn kullanıcılarına da ulaşarak davayı binlerce davacıdan oluşan bir toplu davaya dönüştürmek istiyor.

» Haber Kaynağı: Bloomberg (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest