• Ana Sayfa
  • Haber
  • Microsoft avukatından Amerikan Yabancı İstihbarat Gözetim Mahkemesine ağır eleştiri

Microsoft avukatından Amerikan Yabancı İstihbarat Gözetim Mahkemesine ağır eleştiri


Microsoft’un baş avukatı, ABD’nin gizli gözetim mahkemelerinin “adaleti yerine getirmeye meyilli olmadığı”nı belirtti. Avukat Brad Smith, Amerikan hükümetinin ulusal güvenlik amacıyla veri toplama programlarına ilişkin başvuruları ve temyizleri inceleyen Amerikan Yabancı İstihbarat Gözetim Mahkemesinin* olağan bir mahkeme gibi hareket etmediğini, zira yalnız bir tarafın iddiasının dinlendiği eleştirisini getirdi.

İçeriğinin yarısı karartılmış bir dokümanı gösteren Brad Smith, savunma tarafının belirsiz bir iddiaya karşı savunma geliştirmek durumunda kaldığını da sözlerine ekledi.

*Foreign Intelligence Surveillance Court

» Haber Kaynağı: The Wall Street Journal (İngilizce)

[styled_box title=”Editör Notu” class=”sb_gray”]

2013 yazında açığa çıkan NSA skandallarında da adı sıklıkla geçen Amerikan Yabancı İstihbarat Gözetim Mahkemesi, hükümetin veri toplama programlarındaki son kararı vermesiyle biliniyor. Zira bu programlar kapsamında kişilerin kişisel verilerinin elde edilmesini hukuki bir zemine oturtan bu mahkemenin ilgili kişilerin verilerinin toplanmasına onay vermesi.

Öte yandan, birçok uzman tarafından mahkeme ağır eleştirilere uğruyor, zira mahkemenin gizli bir mahkeme olması ve hükümet tarafının iddialarının “gizli bilgi” etiketiyle savunma tarafına çoğunlukla yarısı eksik  biçimde verilerek karşı tarafın savunma imkanının kısıtlanması mahkemenin sözde olduğu iddialarını beraberinde getiriyor.

[/styled_box]

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest