• Ana Sayfa
  • Haber
  • AB, Google’ın unutulma hakkını uygulama biçiminden rahatsız

AB, Google’ın unutulma hakkını uygulama biçiminden rahatsız


Avrupa Adalet Divanı’nın bireylerin çevrim içi dünyada unutulma hakkına sahip olduğunu belirtmesinin ardından kararı ilk uygulayan şirketlerden Google’ın kararı uygulama yöntemi Avrupa Birliği yetkili birimlerinden tepki topladı. Google, Microsoft ve Yahoo ile yetkililer arasında kararın nasıl uygulanacağı üzerine gerçekleştirilen görüşmelerde özellikle Google’ın ilgili pratiği üzerine detaylı bilgi istendiği belirtiliyor.

Google, unutulma hakkı çerçevesinde aldığı bir başvuruyu kabul etse dahi ilgili arama sonuçlarını yalnızca Avrupa’daki arama motoru uzantılarından siliyor. Böylece ilgili sonuçlar örneğin İngiltere için “www.google.co.uk” adresinde görünmezken, “www.google.com” adresinde bulunmaya devam ediyor.

Avrupa Adalet Divanı’nın unutulma hakkı kararı ve uygulamadaki yeri hakkında detaylı bilgi için ilgili inceleme yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

» Haber Kaynağı: Reuters (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest