• Ana Sayfa
  • Haber
  • Amerikan FCC, yeni ağ tarafsızlığı kurallarına ilişkin halktan yorum alma süresini uzattı

Amerikan FCC, yeni ağ tarafsızlığı kurallarına ilişkin halktan yorum alma süresini uzattı


Amerikan Federal Komünikasyon Komisyonu, ağ tarafsızlığına ilişkin getirilmesi planlanan yeni düzenlemelere ilişkin halkın yorumlarını almaya devam edecek. Yorumların alınacağı sürenin 18 Temmuz’a ertelenmesinin ardından buna çevrim içi yorum alma sisteminin yoğun trafiği kaldıramamasının yol açtığı belirtiliyor.

Şirketler, tüketici dernekleri, birçok vekil ve vatandaş Komisyonun yeni değişikliklerine ilişkin yaklaşık 680.000 yorum gönderdi. Birçok internet aktivisti tarafından şiddetle reddedilen yeni düzenlemelere ilişkin halk Komisyon’a kendi fikrini sunmaya devam edecek.

Kanunlara göre, komisyonun planladığı değişiklikleri hayata geçirmeden önce bunu halka duyurarak belirli bir süre halkın bu konudaki görüşü üzerine yorum alması gerekiyor. Bu yorumların ardından Komisyon, değişiklikler hakkında nihai kararını verecek.

» Haber Kaynağı: Reuters (İngilizce)

[styled_box title=”Editör Notu: İnternetin Tarafsızlığı Nedir?” class=”sb_gray”]

İnternetin tarafsızlığı veya orijinal ifadesi ile “net neutrality”, internet altyapısı üzerinde yol alan her veri paketine eşit bir biçimde davranmayı ifade ediyor. Buna göre internet tamamen tarafsız bir konumda bulunarak, hiçbir veri paketine özellikle hız konusunda ayrıcalık tanımıyor.

İnternetin en temel ilkelerinden biri olan internetin tarafsızlığı ilkesinden vazgeçildiği takdirde, şirketler, internet servis sağlayıcılara ekstra ücretler ödeyerek kendi veri paketlerinin diğerlerinden daha hızlı yol almasını sağlayabilecek. Örneğin, dünyanın bir numaralı çevrimiçi medya izleme hizmeti veren şirketi Netflix ödediği ek ücretler sayesinde müşterilerinin izledikleri görüntülerin onlara ulaşımını daha hızlı hale getirebilir. Bu en basit haliyle şu anlama geliyor: İnternete girdiğinizde diğer sitelerin veri paketlerinin size ulaşma hızı, Netflix’inkilerden daha az olacak; yani Netflix’e daha hızlı bir şekilde erişim sağlayabileceksiniz.

İnternetin tarafsızlığı ilkesinden vazgeçilmesinin internetin doğasına aykırı durumlar oluşturacağı ve bildiğimiz anlamdaki özgürlükçü/rekabetçi internetin büyük şirketlerin eline geçeceği şeklinde eleştiriler mevcut. Bu eleştirilerin haksız olduğunu söylemek de mümkün değil, nitekim veri paketlerine eşit davranılmaması halinde her şeyden önce internetin rekabetçi yapısı zarar görecek.

MySpace dünyanın en popüler sosyal medya platformu iken, Facebook’un sıfırdan başlayarak bir numaraya yerleşmesi durumu diğer faktörlerle birlikte internetin tarafsızlığı ilkesinin de bir sonucu. MySpace’in büyük bir şirket olduğu ve ödediği ek ücretlerle kullanıcıların sitesine erişimini son derece efektif kıldığı ancak Facebook’un yeni kurulan bir şirket olarak bu ödemeleri yapamayacağı durumda hiç şüphesiz kullanıcıların tercihlerini Facebook’tan yana kullanmaları daha zor olurdu.

Rekabetin olmadığı bir internet, inovasyon ve yaratıcılığın izlerinin silineceği bir mecra haline gelmesi riskini doğuracak. Bu ise internet üzerinde bir tekelleşme sürecine girilmesi anlamına geliyor. Bu sebeplerle internetin tarafsızlığı ilkesi üzerine oldukça yoğun tartışmalar sürerken, internet aktivistleri bu ilkeyi korumak için yoğun çaba sarfediyor.

[/styled_box]

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest