• Ana Sayfa
  • Haber
  • Amerikan Senatör, Ticaret Komisyonu’ndan Facebook deneyinin soruşturulmasını istedi

Amerikan Senatör, Ticaret Komisyonu’ndan Facebook deneyinin soruşturulmasını istedi


Virginia Demokrat Senatörü Mark Warner, Federal Ticaret Komisyonu’ndan (orijinal kısaltmasıyla FTC) Facebook’un 2012 yılında  kullanıcıları üzerinde gerçekleştirdiği manipülatif psikoloji deneyini incelemesini sitedi. Senatör Warner, bu  deneyin 700,000 habersiz kullanıcı üzerinde gerçekleştirildiğini belirtirken, bunun Facebook ile federal devlet arasındaki özel hayatın gizliliğine ilişkin anlaşmasının ihlali olabileceğini öne sürdü.

Bununla birlikte İrlanda’da da Facebook’un bu deneyi kişisel verilerin korunması bağlamında yakından soruşturulacak gibi görünüyor. Zira İrlanda Kişisel Verilerin Korunması Komisyonu üyesi Billy Hawkes, Facebook’un yapmış olduğu deney ile birlikte araştırmaları yürütme şekline ilişkin derin bir inceleme gerçekleştireceklerini belirtti.

2012 yılında gerçekleştirilen Facebook deneyinde, Haziran ayı içerisinde bir hafta boyunca, veri bilimciler 689.003 kullanıcının Facebook’a bağlandıklarında eriştikleri haber kaynağı -diğer kullanıcıların paylaşımlarının görüntülendiği zaman akışı- üzerinde değişiklikler gerçekleştirmişti. Bazı kişilere daha mutlu ve pozitif kelimelerden oluşan içerikler gösterilirken, bazılarına ise ortalamadan ve olağandan daha üzücü kelimelerden oluşan içerikler sunulmuş, deneyin sonuna gelindiğinde, manipüle edilen kullanıcıların paylaştıkları içeriklerin, kendilerine sunulan zaman akışından aynı doğrultuda etkilendiği sonucuna ulaşılmıştı.

» Haber Kaynağı: The Verge (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest