• Ana Sayfa
  • Haber
  • Amerikan Yüce Mahkemesi: “Cep telefonu arama izni olmaksızın incelenemez”

Amerikan Yüce Mahkemesi: “Cep telefonu arama izni olmaksızın incelenemez”


Amerikan Yüce Mahkemesi, geçtiğimiz hafta inclediği Riley v. California davasında dijital çağda özel hayatın gizliliğine ilişkin kilometre taşı niteliğinde bir karara imza attı. Mahkeme, oybirliğiyle polisin, tutukladığı kimselerin cep telefonlarını inceleyebilmek için arama izni alması gerektiğine karar verdi.

Baş yargıç Roberts kararda akıllı telefonların kişinin özel hayatına ilişkin veriler içerdiğine dikkat çekerken şu ifadeyi kullanıyor: “Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı 33 uygulama kullanıyor ki bunların tamamındaki veriler birleştirildiğinde kullanıcının hayatına ilişkin bilgiler ortaya çıkarılabilir.”

Bay Riley’nin avukatı Jeffrey L. Fisher, kararın bir kilometre taşı niteliğinde olduğunu belirterek, “Bu karar Anayasa’nın Dördüncü Düzenlemesi’ni 21. yüzyıla taşıyor. Kararın esası, dijital bilginin farklı olduğunu, bu konuda mahremiyet endişelerinin fiziksel objelerde olduğundan daha yoğun olduğunu belirtiyor.” ifadesini kullandı.

“Cep telefonu yalnızca bir iletişim aracı değildir”

Kararda ayrıca, cep telefonlarının yalnızca bir iletişim aracı olmadığını belirtilerek aslında bu cihazların çok daha önemli işlevleri olduğuna vurgu yapılıyor. Karardaki ifadeler şu şekilde: “‘Cep telefonu’ ifadesinin kendisi yanıltıcı. Bu cihazların birçoğu aslında telefon olarak da kullanılabilen mini bilgisayarlar şeklinde işlev görüyor.”

Hükümet yetkilileri kararın etkili hukuki yaptırımı engelleyeceğini savundu

Hükümet yetkilileri, suçluların cep telefonları için bir arama izni almayı bekleyemeyeceklerini; suçluların telefonlarındaki verileri uzaktan işbirlikçilerince silinmesini sağlayabileceğini, geçecek sürede telefonun kilitleneceğini, arama izni için hakime ulaşılamadan önce kanıtların yok olabileceğini savundu.

Hakimlerin verdiği karara bakıldığında, bu argümanların tamamının bir çözümü olduğunun hakimlerce iyi bilindiği ve bunların yetersiz, temelden yoksun olduğuna karar verildiği anlaşılıyor.

Kararın tam metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest