• Ana Sayfa
  • Haber
  • Google’ın baş avukatı: “Unutulma hakkı kararında çifte standart var”

Google’ın baş avukatı: “Unutulma hakkı kararında çifte standart var”


Google’ın baş hukuk danışmanı David Drummond, şirketin neden Adalet Divanı’nın unutulma hakkı kararına katılmadığını açıkladı. The Guardian’da “Unutulma hakkı üzerine konuşmamız gerekiyor” başlığıyla yayınlanan yorumunda “Avrupa mahkemesinin kararının ardından, Google olarak internet aramalarını sınırlandırmanın neresinde kamu yararının bulunduğuna ilişkin bir tartışmayı başlatmak istiyoruz.” ifadelerini kullanırken, ayrıca kararın İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ifade özgürlüğü hükümlerine aykırı olduğundan bahsediyor.

Arama devinin gelen başvuruları değerlendirmekte yaşadığı zorluklardan da bahseden Drummond, mahkemenin kararında kullandığı dil esas alındığında silinmesi talep edilen bilginin kamu yararını içerip içermediğinin “oldukça belirsiz ve subjektif inceleme yöntemleri” ile hükme bağlanacağını belirtiyor.

Şirkete gelen bazı taleplerden de bahseden Drummond şu ifadeleri kullanıyor:

Eski politikacılar, siyasette bulundukları zamanlardaki politikalarını eleştiren içeriklerin silinmesini istiyor; ciddi ve şiddet içeren suçların failleri, suçlarına ilişkin içeriklerin silinmesini istiyor; mimarlar ve öğretmenler gibi profesyoneller, kendileri hakkında yazılan olumsuz incelemelerin silinmesini istiyor.

Google’ın mahkeme kararına uyacağını belirten Drummond, buna karşın kararda, şirketin açık bir biçimde çifte standart gördüğünü de belirtiyor. Sürecin arama sonuçlarının silinmesi ancak bu sonuçların yönlendirdiği asıl sitelerdeki içeriklere izin verilmesi şeklinde olmasını bir kütüphane örneği ile açıklayan Google avukatı, şu ifadeleri kullanıyor: “Bu aynı bir kitabın kütüphanede bulunabileceği ancak kütüphanenin kataloğunda bulunamayacağını söylemek gibi.”

Avrupa Adalet Divanı, Google’ın, kullanıcılarına bazı durumlarda kendileri ile ilgili bilgilere yönlendiren linkleri silme hakkı tanıması gerektiğine karar vermişti. Karara uyan Google, kendileriyle ilgili bilgilere yönlendiren linklerin silinmesi için Avrupalılardan silme taleplerini almaya başlamıştı. Talepler karardan sonra unutulma hakkının kullanılmasını sağlamak üzere kurulan bir sayfa üzerinden yapılabiliyor.

Karara ve uygulamadaki yerine ilişkin incelememize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Görsel: Flickr/Yang and Yun’s Album

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest