• Ana Sayfa
  • Haber
  • İran’da Facebook aktivistlerine hapis cezası verildi

İran’da Facebook aktivistlerine hapis cezası verildi


Bilindiği üzere İran’da sosyal medyaya karşı ciddi bir yasak politikası izlenmekte. Yasaklanan sosyal medya platformalarının arasında, milyarlarca kullanıcıya sahip Facebook, Twitter ve YouTube gibi internet siteleri de bulunmakta.

Mart ayında, İran İslami Kültür ve İrşat Bakanı Ali Cenneti’nin, Facebook’un da aralarında bulunduğu bazı sosyal medya sitelerine konulan erişim yasağının kaldırılması konusunda inceleme yaptıklarını ifade etmesinin ardından, İran’da sosyal medyaya uygulanan yasakların sona ereceği gündeme gelmişti. Ancak bu açıklamaların üzerinden çok geçmeden bir yargıç, Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in Instagram ve Whatsapp aracılığı ile kişilerin özel hayatlarına karıştığını öne sürerek, İran’a gelip, hesap vermesi gerektiğini dile getirdi. Ve son olarak da İran’da, Facebook aktivistleri denilen sekiz kişiye 8 ile 21 yıl arası hapis cezası verildi.

IRNA’dan gelen bilgilere göre İran, sekiz Facebook aktivistini, mahkeme kararı ile suçlu buldu. Bahsi geçen sekiz kişinin, ülke güvenliğini tehlikeye atıcı paylaşımlarda bulunduğunu, yönetici tabakaya karşı propaganda yaptığını ve üst düzey devlet yetkililerine hakaret ettiğini dile getiren mahkeme tarafından, ilgili kişilere 8 ile 21 yıl arası hapis cezası verildi. Mahkeme kararında, aynı zamanda bu kişilerin, Nisan ayı içerisinde farklı bölgelerden Tahran’a geldiklerinin de altını çizdi.

Tüm bu yasaklara rağmen, başta ülkenin dış işleri bakanı Mohammad Javad Zarif olmak üzere, birçok bakan ve üst düzey yetkili kullandıkları proxy ve VPN sunucular aracılığı ile yasaklı olan tüm sitelere erişebiliyorlar. Ayrıca resmi rakamlara göre, yaklaşık 4 milyon İranlı da Facebook kullanıyor.

» Haber Kaynağı: Hürriyet (Türkçe)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest