• Ana Sayfa
  • Haber
  • BitTorrent’ten merkezi olmayan mesajlaşma yazılımı: Bleep

BitTorrent’ten merkezi olmayan mesajlaşma yazılımı: Bleep


Merkezi işleyen sistemlerin düşüşte olduğu ve gizlilik endişeleri sebebiyle merkezi olmayan projelerin gittikçe popülerleştiği dijital çağa BitTorrent, bir mesajlaşma yazılımını kazandırmaya hazırlanıyor. Bleep adıyla duyurulan yazılımın, herhangi bir merkeze sahip olmaksızın peer-to-peer sistemiyle çalışacağı ve kullanıcıların metaverileri ile anonimlikleri üzerine tam bir koruma sağlayacağı belirtiliyor.

Şirketin blogunda paylaşılan bir gönderide Bleep’in, mesajlaşmaları merkezi bir sunucuya göndermek yerine P2P ağı üzerinde dağıtılacağı belirtilirken, bu işleyişin popüler dosya paylaşımı için kullanılan teknoloji ile aynı özelliklere sahip olacağı vurgulanıyor. Şirket, bu mesajlaşma yazılımını daha özgür bir internet için geliştirdiğini açıklarken, kullanıcıların izlenme endişesi duymaksızın görüşebilmesinin amaçlandığını belirtiyor.

Bunlarla birlikte, projenin henüz tamamlanmış olmadığını belirtmek gerekiyor. Zira Bleep henüz sadece kapalı bir davet grubuna test amaçlı açılmış durumda. Davet listesi için kendinizi kaydettirmek istiyorsanız, buraya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

» Haber Kaynağı: Engadget (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest