Cep telefonlarının arama izni olmaksızın incelenememesi


ÖZET:
Dijital çağda özel hayatın gizliliğine ilişkin kilometre taşı niteliğinde olan bu kararında Yüce Mahkeme, oybirliğiyle polisin, tutukladığı kimselerin cep telefonlarını inceleyebilmek için arama izni alması gerektiğine karar veriyor. Kararda akıllı telefonların kişinin özel hayatına ilişkin veriler içerdiğine dikkat çekilirken şu ifade dikkat çekiyor: “‘Cep telefonu’ ifadesinin kendisi yanıltıcı. Bu cihazların birçoğu aslında telefon olarak da kullanılabilen mini bilgisayarlar şeklinde işlev görüyor.”

İLGİLİ YASAL DÜZENLEMELER:
• Fourth Amendment to the United States Constitution

ANAHTAR CÜMLELER:
 Özel hayatın gizliliği
 Akıllı telefonların güvenlik güçlerince incelenebilmesi

Karara SCOTUSblog üzerinden ulaşmak için tıklayınız.

KARAR İNCELEMESİ

Kararda, cep telefonlarının yalnızca bir iletişim aracı olmadığını belirtilerek aslında bu cihazların çok daha önemli işlevleri olduğuna vurgu yapılıyor. Karardaki ifadeler şu şekilde: “‘Cep telefonu’ ifadesinin kendisi yanıltıcı. Bu cihazların birçoğu aslında telefon olarak da kullanılabilen mini bilgisayarlar şeklinde işlev görüyor.”

Baş yargıç Roberts da akıllı telefonların kişinin özel hayatına ilişkin veriler içerdiğine dikkat çekerken şu ifadeyi kullanıyor: “Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı 33 uygulama kullanıyor ki bunların tamamındaki veriler birleştirildiğinde kullanıcının hayatına ilişkin bilgiler ortaya çıkarılabilir.”

Bir ek bilgi olarak, Bay Riley’nin avukatı Jeffrey L. Fisher, kararla ilgili şu değerlendirmede bulunuyor: “Bu karar Anayasa’nın Dördüncü Düzenlemesi’ni 21. yüzyıla taşıyor. Kararın esası, dijital bilginin farklı olduğunu, bu konuda mahremiyet endişelerinin fiziksel objelerde olduğundan daha yoğun olduğunu belirtiyor.” ifadesini kullanıyor.

SUPREME COURT OF THE UNITED STATES
Riley v. California

[gview file=”/yargi_kararlari/riley_v_california.pdf” save=”0″]

 

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest