• Ana Sayfa
  • Haber
  • Silikon Vadisi şirketlerine açılan toplu davada hakim uzlaşmayı geçersiz kıldı

Silikon Vadisi şirketlerine açılan toplu davada hakim uzlaşmayı geçersiz kıldı


Apple ve Google’ın da aralarında bulunduğu dört Silikon Vadisi şirketine teknik çalışanları tarafından açılan toplu davada Hakim Lucy Koh, şirketlerin 324,5 milyon dolar karşılığı davacılarla uzlaşmasını kabul etmedi. Hakim Koh, kararında dava için üzerinde uzlaşılan miktarın, davanın şirketlere karşı gücü göz önüne alındığında oldukça düşük olduğunu belirtti.

Ayrıca Apple’ın eş-kurucusu Steve Jobs’ın da iddialarda yer aldığı görülürken, hakimin kararında yer alan şu ifadeler dikkat çekiyor:

Apple’ın eş-kurucusu Steve Jobs’un iddia edilen gizli anlaşmalar içerisinde -eğer esas figür değilse- bir figür olduğuna ilişkin dayanaklı ve ikna edici deliller bulunuyor.

Geçtiğimiz senelerde açılan davada Silikon Vadisi çalışanları, şirketlerin birbirlerinin çalışanlarını istihdam etmemek suretiyle işçilerin maaşlarını düşük tutmak üzerine birlikte hareket ettiği iddiası öne sürülüyor.

» Haber Kaynağı: Reuters (İngilizce)

 

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest