• Ana Sayfa
  • Makale
  • Yeni alan adı uzantıları için ikinci başvuru dönemi: Hangi değişiklikler bekleniyor?

Yeni alan adı uzantıları için ikinci başvuru dönemi: Hangi değişiklikler bekleniyor?


Yılbaşından beri, yeni alan adı uzantıları (yeni gTLD’ler) piyasaları sarsıyor. Geleneksel .com ve .fr[1] uzantılarının yanında binden fazla yeni gTLD nihayet kullanıma açılıyor. Henüz 2012’de ICANN, başkanı ve CEO’su Fadi Chéhadé aracılığıyla, yeni alan adları için yeni bir başvuru dönemi açmayı taahhüt etmişti. Henüz netleşmiş bir tarih olmamakla birlikte, prosedürün başlangıç tarihinin 2016’nın başları olacağı söyleniyor.

O zamandan beri, internet hissedarları yeni gTLD’lerin ilk dalgasındaki eksikliklerin ve hatalarının üstesinden gelmek için çeşitli çözümler tavsiye ediyorlardı. Yüksek başvuru ücretleri ve hakların korunması için sağlanan mekanizmaların yetersiz olması gibi konularda birkaç eleştiri ileri sürülmüştü.

Halk tarafından yapılan birçok tavsiye ile birlikte, her başvuruya uymayan ve değiştirilemez başvuru dosyalarının farklı TLD’lere uyumlu olmamasına yönelik yoğun eleştiriler geldi. Başvuru işlemlerinin düzene konulması için, diğer gözlemcilerin tavsiyesi dosyalara rastgele önem sırası veren bir sistem kullanılması, kayıtlar için teknik servis sağlayıcılarının ön-değerlendirmeden geçirilmesi ve hatta bu işe özel görevlendirilmiş müşteri hizmetlerinin kurulması oldu. Generic Names Supporting Organisation’un (Jenerik Adlarını Destekleme Derneği) bir kolu olan IP Constituency’e (Fikri Mülkiyet Departmanı) göre ICANN genel olarak beklenmedik sorunları irdelerken, belirli ve öngörülebilir bir sistemle işlem yapmak zorunda kalacak.

Yeni gTLD’lerin piyasaya sürülüşünün ilk aşaması bir test gibi düşünülebilir, özellikle de noktadan sonra gelen markalar için (.kmpg ve .chanel gibi). Dolayısıyla ikinci aşama daha başarılı olmalıdır. Ayrıca ICANN’den başvuranların menfaati için detaylı, gerçekçi ve herkese açık bir zaman çizelgesi hazırlaması isteniyor. Süreçte gecikme olması halinde, ICANN ıslah edici önlemler almalı. İlaveten, ICANN’dan başvuru ücretlerinin düşürülerek ICANN tarafından yapılan masraflara tekabül edecek şekilde ayarlanması isteniyor.

Öte yandan, alan adı sahiplerinin gözündeki en önemli gelişme, hakların korunmasıyla alakalı. Bu nedenle, bir ticari markanın haksız yere tescil edilmesine engel olan Alan Adlarında Korunan Ticari Markalar Listesinin, tüm yeni gTLD’leri kapsayacak şekilde genişletilmesi suretiyle, yetersiz bir Ticari Marka Sistemi telafi edilebilir. Ayrıca, marka sahiplerinin daha kolay erişebilmesi için uyuşmazlık çözüm yöntemleri güncellenmeli.

Ayrıca, ticari markaları içeren ayrıcalıklı isim listesi, başvurularda itiraz etme yöntemleri, coğrafi işaretlerin korunması, ICANN tarafından tasarlanan açık artırma sistemi de tartışılıyor.

Yeni uzantılar için ikinci başvuru dönemi ilan edilmeden önce, bu sorunların hepsi aydınlığa kavuşturulmalı. Bir yandan zamanlama kritik öneme sahipken, diğer yandan başta başvuranlar olmak üzere herkes menfaatlerini koruma niyetinde. Ekim ayında Los Angeles’ta gerçekleşmesi planlanan önümüzdeki ICANN toplantısı, halk tarafından dile getirilen endişelerin önemli bir kısmına cevap vermelidir.


[1] Haber Kaynağı olan Dreyfus Blogu, Fransa’da kurulmuş olduğundan, Fransa’nın milli uzantısı .fr geleneksel olarak ifade edilmiştir. Türkiye için .com.tr olarak düşünülebilir.
[Telif Hakkı Bilgi Notu] Bu yazının orijinal İngilizce dilindeki versiyonu Nathalie Dreyfus, Dreyfus & associés kaynağında bulunmaktadır. Çevirisi Statjus yazarları tarafından telif hakkı sahiplerinin izni dahilinde gerçekleştirilmiştir.
[Görsel] Flickr/icann

M. Nurbaki Kaşıkçı

Leibniz Üniversitesi Bilişim Hukuku Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimi gören Nurbaki Kaşıkçı; Fikri Mülkiyet, Marka, Patent ve Telif Hukukuna ilgi duyuyor. Bilişime ve teknolojiye olan ilgisi ve bunlarla olan geçmişi gereği, her türlü yazılım, programlama ve bunların üzerindeki haklar ilgisini çekiyor.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest